Voleibaliștii de la CSM Arcada au făcut un pas important pentru calificarea în 8-imile de finală din Cupa CEV după victoria cu socrul 3-1 în manșa tur a duelului cu Neftochimik Burgas, vicecampioana din Bulgaria.

Echipa gălățeană a început meciul cu un foarte bine și a câștigat primul set fără probleme, scor 25-16, (8-5, 16-10, 21-12). Și în setul al doilea au condus cu 8-6, apoi bulgarii au egalat la 10. După mai multe momente de echilibru gălățenii au preluat inițiativa în set și s-au desprins la 3 puncte, scor 19-16. În finalul setului CSM Arcada s-a distanțat chiar la 5 puncte, scor 23-18, după care și-au creat patru mingi de a închide setul, de la scorul de 24-20. Gălățenii nu au putut să fructifice nici una din cele patru șanse de a închide setul, iar bulgarii au egalat la 24, și au câștigat setul al doilea cu scorul 26-24.

În setul trei CSM Arcada s-a impus cu 25-17, gălățenii fiind la conducere pe tot parcursul parțialului, 8-7, 16-12 sau 21-16.

Bulgarii au condus cu 2-0 în debutul setului 4. Gălățenii au egalat la 3, după care au urmat mai multe momente de echilibru 3-3, 5-5, 9-9, 10-10, 12-12, 15-15. Oaspeții au condus cu 18-16, însă gălățenii au egalat la 19 și la 21, după care s-au desprins decisiv la 25-21.

Prin victoria, scor 3-1, din manșa tur formația gălățeană mai are nevoie să câștige două seturi în meciul retur din Bulgaria pentru a obține calificarea în optimile Cupei CEV. Returul se va disputa miercuri, 16 noiembrie, în Bulgaria. Până la returul din Bulgaria cei de la CSM Arcada Galați vor reveni la meciurile din Divizia A1 cu un joc pe terenul celor de la CSM Constanța.

Articolul precedentVideo: Amendată cu 800 lei pentru că a lăsat sacii de gunoi pe stradă