Luni după amiază, la Galați, s-au confruntat campioana CS United Galați și vicecampioana Autobergamo Deva. Calificată în Elite Round-ul UEFA Futsal Champions League, United e singura echipă neînvinsă în acest sezon al Ligii I Futsal. Gălățenii au contabilizat până la acest meci patru victorii și o remiză, în timp ce Autobergamo Deva a început actuala stagiune cu un eșec, dar și-a revenit și a bifat patru victorii în următoarele patru etape. În meciul de luni după amiază United s-a impus cu 7-5 după ce au condus cu 5-0, iar la pauză a fost 5-2.

Gălățenii au început excelent meciul, iar după 15 minute de joc conduceau cu 5-0. Antrenorul – jucător de la United, Florin Ignat, a deschis scorul, în minutul 4. Daniel Araujo a dublat avantajul în minutul 6. Octavian Cireș a marcat pentru 3-0, în minutul 7, iar în minutul 12, Florin Ignat a dus pe United la 4-0. Octavian Cireș a marcat pentru 5-0 în minutul 17. În finalul reprizei Autobergamo Deva a mai animat jocul și a reușit să marcheze de două ori, prin Cr. Matei în minutul 18 și Gavrilă, în minutul 19, stabilind scorul după 20 de minute, 5-2 pentru United.

Repriza secundă a debutat cu golul de 6-2 marcat în minutul 21 de Constantin Burdujel direct din lovitură liberă. Deva a revenit și a marcat pentru 6-3, prin Boldor, în minutul 26. În minutul 30 Robert Crișan a primit o pasă de la Cristian Cardenas și a urcat tabela la 7-3.

Deva a scos portarul și a jucat în ultimele 10 minute ale meciului cu fly-goalkeeper,și a reușit să marcheze două goluri, ambele înscrise de Iulian Cojocaru, în minutele 37 și 38.

Prin victoria cu Deva cei de la United au încheiat prima parte a campionatului Ligii I la futsal, turul sezonului regulat, pe primul loc cu 16 puncte din 6 jocuri, 5 victorii, o remiză, trei puncte avans față de echipa de pe locul doi FK Odorheiu Secuiesc, și patru puncte mai mult decât Autobergamo Deva.

În prima etapă din retur United va juca pe terenul celor de la CFR Timișoara, locul 4 cu 9 puncte, luni, 14 noiembrie, de la ora 17.00.

Articolul precedentArmă neletală și un încărcător cu 6 cartușe descoperite în autoturismul unui cetățean român la controlul de frontieră