Primul meci în fața propriilor suporteri din actualul campionat a fost câştigat de echipa gălățeană la o diferenţă de scor care nu mai lasă loc de comentarii. Formaţia pregătită de muntenegreanul Dragan Radovici s-a impus, în partida de miercuri seara, cu scorul de 110-59 (18-17, 36-9, 28-14, 28-19). La meciul din Sala Sporturilor "Dunărea" au asistat circa 300 de spectatori.Primul sfert a fost în general echilibrat, însă în cel de-al doilea echipa gazdă s-a dezlănţuit. La scorul de 21-23, gălățenii au reușit nu mai puţin de 28 de puncte consecutive. La adăpostul acestei diferenţe de scor, antrenorul gălăţean a rulat întregul lot, folosindu-i multă vreme pe juniorii din echipă. Aceştia n-au dezamăgit, reuşind să marcheze peste 20 de puncte.Pentru CSM Phoenix CSU au înscris: Phillip Miller - 30, Vlad Corpodean - 17, Marko Perovici - 17, David Stan - 12, Nebojsa Dukity - 9, Radu Voinescu - 7, Andrei Patko - 6, George Vlad - 5, Mihai Grecu - 4 și Aron Moss - 3.În clasamentul Grupei valorice C a Ligii Naţionale, care cuprinde 10 echipe, formaţia gălăţeană ocupă locul 5, cu 3 puncte, coşaveraj 198-152.În etapa a III-a, CSM Phoenix CSU Galați va juca, în deplasare, la CSM Sighetu Marmației. Meciul este programat duminică, 21 octombrie, de la ora 17.00.