Victimele tăierilor ilegale de lemne - un fenomen global

Victimele tăierilor ilegale de lemne - un fenomen global
Liderul tribului Guajarara ucis de exploatatori
Victimele tăierilor ilegale de lemne - un fenomen global. Vineri, liderul unui trib Brazilian, Paulo Paulino Guajarara, a fost ucis.
Acesta a fost prins de un grup de 5 persoane, afiliați exploatatorilor, care l-au împușcat. Împreună cu el mai era un membru al grupului „Gardienii Pădurii”, Laercio Guajarara, care a scăpat deși a fost împușcat în spate. Paulo a fost împușcat în gât. Evenimentul a avut loc la granița pădurii Amazoniene, în regiunea Arariboia din statul brazilian Maranhao.Ministrul Justiției al actualului președinte de extremă dreaptă, Jair Bolsonaro, pe numele său Sérgio Moro a declarat că poliția federală braziliană face momentan o anchetă a întâmplărilor. Acesta a comentat pe Tweeter următoarele: „Vom depune orice efort necesar pentru a-i aduce în fața legii pe cei responsabili de această crimă împotriva justiției”.Vă amintim că la începutul lunii trecute cazul pădurarului maramureșean Liviu Pop a adus în atenția lumii aspectele violente ale meseriei acestuia. Cazul este departe de a fi închis. Fenomenul tăierilor ilegale este unul răspândit, Amazonul fiind una din zonele curtate de exploatatori. De-a lungul anilor, și România a avut aceleași probleme.
Citește și:
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
- 21:08 - A murit Mircea Lucescu. Cariera uriașă a celui mai titrat antrenor român
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
- 20:11 - George Simion, mesaj de forță de la tribuna Parlamentului: „Voi, puterea, ați închis Realitatea Plus”
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News











