S-a prezentat la Punctul de Trecere a Frontierei Galați Rutier la volanul unui autoturism, deși avea permisul suspendat

S-a prezentat la Punctul de Trecere a Frontierei Galați Rutier la volanul unui autoturism, deși avea permisul suspendat
La volan, dar fără drept de a conduce
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Galați Rutier efectuează cercetări cu privire la un cetățean român, care s-a prezentat la control la volanul unui autoturism, deși avea permisul de conducere suspendat.
În data de 17 aprilie a.c., în jurul orei 21.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Galați Rutier s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control necesare trecerii frontierei, pe sensul de intrare în România, un bărbat, cetățean român, care conducea un autoturism, înmatriculat în România. La solicitarea polițiștilor de frontieră gălățeni, bărbatul, în vârstă de 31 ani, nu a putut prezenta un permis de conducere valabil, fapt pentru care poliţiştii de frontieră au efectuat verificări suplimentare, în urma cărora au constatat că documentul a fost reținut iar dreptul persoanei de a conduce autovehicule pe teritoriul României este suspendat, începând cu data de 13.03.2023.
În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ”conducere pe drumurile publice a unui vehicul de către o persoană căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată”, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun.
Sursa: Realitatea de Galati
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










