Actualitate· 1 min citire

Primăriile din Galați și Vânători vor să achiziționeze prin PNRR 23 de autobuze nepoluante și un microbuz nepoluant

4 mai 2022, 17:26
Actualizat: 4 mai 2022, 17:26
Primăriile din Galați și Vânători vor să achiziționeze prin PNRR 23 de autobuze nepoluante și un microbuz nepoluant

Primăriile din Galați și Vânători vor să achiziționeze prin PNRR 23 de autobuze nepoluante și un microbuz nepoluant

Articol scris de Realitatea de Galati

Valoarea totală maximă eligibilă a proiectului este de 55.085.013 lei fără TVA

Consiliul Local Galaţi a aprobat în ședința extraordinară de marți, 3 aprilie, participarea în cadrul proiectului ”Achiziţie de autobuze nepoluante (ce au zero emisii gaze de eşapament) - electrice, 20 bucăţi de 12 metri şi a unui microbuz nepoluant”, în parteneriat cu U.A.T. Comuna Vânători.

Primăria municipiului Galaţi, în parteneriat cu Primăria comunei Vânători, vor depune proiectul pentru realizarea acestei investiţii pentru a obţine finanţare în cadrul Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) și care constă în achiziționarea a 23 de autobuze de 9-10 metri, și un microbuz nepoluant. Proiectul a fost adoptat de CLM Galați cu 24 de voturi, din tot atâțea consilieri prezenți.

Valoarea totală maximă eligibilă a proiectului este de 55.085.013 lei fără TVA plus 10.466.152,47 lei TVA, partea ce revine Galaţiului fiind de 53.854.338 lei fără TVA, respectiv, TVA în valoare de 10.232.324, 22 lei. Rata de finanţare acordată de PNRR este 100% din valoarea cheltuielilor eligibile ale proiectului fără TVA. Valoarea TVA aferentă cheltuielilor eligibile  se va restitui beneficiarului de la bugetul de stat.


Sursa: Realitatea de Galati

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate