Bărbat din comuna gălățeană Tudor Vladimirescu, băut la volan, a fugit la vederea polițiștilor. Polițiștii au tras focuri de armă

Bărbat din comuna gălățeană Tudor Vladimirescu, băut la volan, a fugit la vederea polițiștilor. Polițiștii au tras focuri de armă
La testarea alcoolscop a fost depistat cu 1,06 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cursul nopții trecute, în jurul orei 01.30, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Liești, au observat un autoturism care circula pe D.N. 25, în localitatea Tudor Vladimirescu, și al cărui conducător auto, la vederea autospecialei de poliție, a virat brusc la dreapta.
Polițiștii au plecat în urmărirea autoturismului, făcând, în același timp, semnal de oprire, însă bărbatul aflat la volan nu s-a conformat. Urmărirea a fost continuată pe digul din afara localității, fiind efectuate somații verbale și foc de avertisment în plan vertical.
Întrucât conducătorul auto și-a continuat deplasarea, polițiștii au tras mai multe focuri de armă asupra pneurilor mașinii, reușindu-se astfel oprirea acesteia și imobilizarea bărbatului aflat la volan.
În urma verificărilor, s-a stabilit că bărbatul din Tudor Vladimirescu are 32 de ani și că se afla sub influența alcoolului, valoarea înregistrată la testarea alcoolscop fiind de 1,06 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Persoana în cauză a fost condusă la spital, în scopul prelevării de mostre biologice și al stabilirii alcoolemiei, fiind întocmit dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
Sursa: Realitatea de Galati
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:53 - Ultramaratonistul Adrian Șovea, lovit de o mașină în timpul cursei caritabile de 2.800 km
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News














