ALINA BICA, SCĂPATĂ DEFINITIV DE CONDAMNARE. NU A FĂCUT NICI O ZI DE ÎNCHISOARE
9 oct. 2025, 13:31
Actualizat: 9 oct. 2025, 13:31

ALINA BICA, SCĂPATĂ DEFINITIV DE CONDAMNARE. NU A FĂCUT NICI O ZI DE ÎNCHISOARE
Articol scris de Scris de Realitatea de Galati
Alina Bica a scăpat de pedeapsă fără să execute nici măcar o zi în spatele gratiilor.
Alina Bica a scăpat de pedeapsă fără să execute nici măcar o zi în spatele gratiilor. Judecătorii Curții de Apel București au motivat decizia fără precedent prin faptul că fosta șefă a DIICOT și-ar fi ispășit condamnarea în Italia, acolo unde a stat zilnic câteva ore în arest la domiciliu.
Instanța din România a respins repatrierea ei pe motiv că o parte din pedeapsă a fost deja executată.
În Italia, autoritățile i-au impus un regim special: Alina Bica trebuia să stea în arest la domiciliu în intervalul 21:00 – 7:00, iar pe timpul zilei i s-a permis să meargă la serviciu.
Citește și:
- 17:15 - Mesaj oficial de la București după declarațiile Iranului: „România nu este parte a războiului”
- 16:40 - Întâlnire la Cotroceni pe tema energiei: Nicușor Dan a discutat cu șefii OMV Petrom despre prețurile carburanților și proiectul Neptun Deep
- 16:08 - Refuz surprinzător pentru Washington: un aliat puternic nu vrea să se implice în criza din Strâmtoarea Ormuz
- 15:56 - Iran amenință direct România cu „un răspuns politic și juridic” după permisiunea acordată SUA de a folosi bazele militare românești
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News











