Duminică după amiază, pe stadionul ”Electrica” din Timișoara, SC Oțelul Galați a câștigat cu scorul de 1-0, meciul cu Ripensia Timișoara și a revenit pe unul din locurile ce asigură prezența în play-off la finalul celor 19 etape din sezonul regulat al Ligii a 2-a.

Echipa pregătită de Dorinel Munteanu merita o victorie mult mai clară, dar a trimis de două ori mingea în transversală și a marcat o singură dată, în minutul 14, când Berisha a șutat spre colțul lung, Dobre a respins în față, direct la Neagu, care a șutat din prima, de la 18 de metri, pe lângă Dobre, iar Cosmin Gladun, singur în fața porții și fără vreun jucător al Galațiului lângă el, gafează incredibil și în încercarea de a respinge cu piciorul drept a trimis direct în propria plasă.

În minutul 4 Gorovei a trimis la încheietura barelor, cu un șut de la circa 30 de metri, iar Neagu, în minutul 64, din lovitură liberă, a lovit transversala. Gălățenii au avut și ceva lacune în defensivă, dar portarul Cosmin Dur-Bozoancă și-a salvat echipa, chiar și din situație de unul contra unul cu adversarul, cel mai periculos jucător al gazdelor fiind Gavra.

SC Oțelul Galați: Dur-Bozoancă – Farcaș, Yabre, Azinovic, D. Panait – Cisotti, I. Neagu, Jardan (Mih. Adăscăliței 84′) – Laur. Maxim (Mitoi 56′), Berisha (Markovic 90+2′), Gorovei (A. Nica 56′). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Oțelul ajunge la 28 de puncte și urcă pe patru în clasamentul la zi din Liga a 2-a, după 15 etape, la egalitate de puncte cu Poli Iași, echipa de pe locul trei. Pentru Oțelul urmează meciul de pe teren propriu cu Metaloglobus București, sâmbătă, 3 decembrie, de la ora 11.00, ultimul meci din acest an din Liga a 2-a.

Articolul precedentVictorie pentru Unirea Braniștea în deplasarea de la Dinamo Bacău