Oțelul Galați a câștigat cu 1-0 duelul cu Minaur Baia Mare din etapa a 14-a din Liga a 2-a, după un meci în care n-a strălucit, dar scopul scuză mijloacele. Fără Dorinel Munteanu pe bancă, suspendat după eliminarea din meciul cu Slobozia, gălățenii au obținut cele trei puncte, deși pe final au tremurat puțin când elevii lui Mihai iosif și-au creat câteva ocazii de a egala.

Meciul de la Galați a început cu 6 minute întârziere, așteptându-se finalul meciului de handbal dintre românia și Muntenegru, care era transmis pe același canal pe care urma să fie transmisă și partida de fotbal. Primul sfert de oră al meciului a fost controlat mai mult de echipa băimăreană, gălățenii nereușind deloc să se apropie de careul oaspeților. Abia în minutul 16 Neagu a șutat din afara careului, dar mingea a ocolit poarta lui Costache. Prima mare ocazie a meciului a avut loc în minutul 26. Chitaș a pătruns în careu, pe stânga, pe lângă Rus, a centrat în fața porții, la prima bară, Stanciu a deviat din 6 metri, de lângă Azinovic, însă a trimis direct în Dur-Bozoancă care a respins în față și Rus îndepărtat pericolul.

În minutul 37 Oțelul a deschis scorul. Cisotti a pasat peste apărarea adversă iar Vasile Jardan a preluat și fundașii Minaurului au avut impresia că a fost offside și s-au oprit, iar moldoveanul a șutat din prima, cu dreptul, din 14 metri, și a înscris lângă bara din dreapta, 1-0. În minutul 39 Bokhashvili a câștigat duelul aerian cu Oiță și Mondragon, la 20 de metri și a deviat în față, Jardan a preluat și a șutat de la marginea careului de 16 metri, însă a făcut-o slab, pe lângă poartă, și scorul la pauză a rămas 1-0.

În minutul 48 Baia Mare a avut o șansă să egaleze. Bakare a șutat din 6 metri, dar pe direcția lui Dur-Bozoancă. Acesta a parat șutul, dar mingea i-a scăpat printre picioare dar Rus s-a repliat și a respins din 5 metri. În minutul 60 Jardan a întors din careu pentru șutul lui Neagu din 17 metri, însă mingea a trecut pe lângă bara din dreapta.

În minutul 68 Jardan a executat o lovitură liberă de la 18 metri, dar a șutat mult peste poarta oaspeților.

În minutul 75 Stanciu a ratat și el o ocazie în dreptul oaspețilro, la o lovitură liberă de la circa 25 de metri, dar a șutat puțin peste transversala porții gălățene. Peste  minute, același jucător a executat o lovitură liberă de la 19 metri central. Mingea a fost deviată de zidul gălățenilor, dar Dur-Bozoancă a plonjat bine și a scos de lângă bară, în corner. În minutul 83 o pasă peste apărarea gălățenilor l-a găsit pe Bakare. Acesta a preluat pe piept și a fost aproape să finalizeze din fața lui Dur-Bozoancă, însă Yabre a intervenit prin alunecare și a respins în ultimul moment din fața atacantului băimărenilor.

În minutul 90+3 Neagu a executat o lovitură liberă de la 20 de metri ușor lateral stânga, dar mingea a trecut puțin peste transversală și meciul s-a terminat cu o nouă victorie la limită a gălățenilor.

SC Oțelul Galați: Dur-Bozoancă – Andrei Rus (min. 52 Farcaș), Yabre, Azinovic, D. Panait – Cisotti (min. 75 D. Cireș), I. Neagu, Jardan – L. Maxim (min. 75 Mitoi), Bokhashvili (min. 75 Berisha), A. Nica (min. 61 M. Adăscăliței)

După 14 etape Oțelul este pe locul 7, cu 25 de puncte, la egalitate cu echipele de pe locurile 3-6, dar cu golaveraj inferior. Etapa viitoare, gălățenii vor juca în deplasare, cu Ripensia Timișoara, sâmbătă, 26 ocotmbrie.

Articolul precedentRachete rusești pe teritoriul NATO. Polonia, lovită – doi morți. Consiliul de securitate, convocat de urgență
Articolul următorROMÂNIA SUVERANĂ | Traversăm o epocă similară celei de la finele primului război mondial