Anul 2021 este încheiat de Oțelul cu o victorie, într-un meci care a contat pentru etapa a 15-a din seria a doua, Liga a 3-a și va ierna în folotiul de lider al clasamentului. Echipa pregătită de Dorinel Munteanu s-a impus cu scorul 5-0 (4-0) în jocul de pe teren propriu cu nou promovata Dinamo Bacău.

Oțelul Galați a deschis scorul în minutul 19. Rus a centrat de pe dreapta, un fundaș al oaspeților a respins cu capul până la marginea careului, iar neagu a șutat de la 17 metri și a trimis în plasa porții echipei din Bacău. În minutul 23 Cisotti a primit o pasă în careu și a vrut să recentreze, dar un fundaș al băcăuanilor a lovit mingea cu mâna și arbitrul a dictat penalty. Tot italianul a executat lovitura de la 11 metri și a marcat pentru 2-0 în minjutul 24, cu un șut sub transversală. În minutul 26 Cisotti a fost faultat în careu de Grigore, iar Crîcimar a transformat penalty-ul, 3-0. În minutul 42 Jardan a majorat diferența cu un șut de la 14 metri, 4-0.

Din minutul 50 Dinamo bacău a rămas în 10 jucători, după ce Luncanu a primit al doilea cartonaș galben pentru un fault la 17 metri. Chiar dacă au avut 40 de minute un om în plus roș-alb-albaștrii au mai marcat o singură dată prin Jardan în minutul 57, cu un șut de la 12 metri, nemarcat de niciun adversar.

Meciul a fost început de Dorinel Munteanu cu formula: Uțiu – Rus, Yabre, Ghiocel, Niculae, Neagu, D. Cireș, Jardan, Cisotti, Nica, Crîcimar. Au mai jucat: Cîrjan, Vaștag, Farcaș, Rîpan și M. Cireș.

Oțelul termină prima parte din campionatul Ligii a III-a pe primul loc în seria a II-a cu 37 de puncte în 15 jocuri, două puncte mai mult decât principala urmăritoare CSM Focșani, echipa de pe locul doi. În primul joc de după pauza de iarnă Oțelul are programat meci pe terenul celor de la CS Făurei, joc ce ar urma să se dispute la 12 martie 2022.

Articolul precedentBilanț coronavirus 5 decembrie: 916 cazuri noi și 78 de decese dintre care 5 anterioare
Articolul următorVIDEO Sorin Grindeanu: Eliminarea taxei de pod de la Cernavodă-Fetești, săptămâna viitoare pe ordinea de zi în Parlament