Înfrângere la limită pentru CSM Arcada, în primul meci din Cupa CEV la volei masculin

Scor final: 2-3 (25-20, 20-25, 25-16, 22-25, 13-15)

Înfrângere la limită pentru CSM Arcada Galați, în primul meci din cupele europene de volei masculin, disputat marți, 27 noiembrie, în Sala Sporturilor „Dunărea”. Partida contra echipei belgiene Lindemans Aalst a reprezentat prima manşă a 16-imilor Cupei CEV.

Voleibaliştii gălăţeni, aflaţi la cea de-a patra participare consecutivă în cupele europene, au început meciul în forţă şi s-au impus în primul set cu 25-20. Oaspeţii au replicat în setul secund, cu un scor similar, şi au egalat situaţia. Formaţia lui Nicu Harabagiu a preluat din nou conducerea, după setul al treilea, câştigat foarte clar, dar a fost încă o dată egalată. În tie-break, s-a mers multă vreme cap la cap, dar belgienii au reuşit să controleze finalul de set şi să câştige o partidă în care nu au pornit cu prima şansă.

Scor final: 2-3 (25-20, 20-25, 25-16, 22-25, 13-15), după două ore şi cinci minute de joc. Punctele grupării gălăţene în acest meci au fost realizate de: Marko Bojici 21, Paul Sanderson 15, Julian Bissette 14, Nemanja Cubrilo 12, Ivan Raici 12, Milos Terzici 3 şi Angel Perez 1. Au mai jucat: Jose Carasco, Alexander Kullo şi Arnel Cabrera (libero).

În urma rezultatului de marţi seară, CSM Arcada Galaţi trebuie să câştige cu 3-0 sau 3-1 meciul retur sau să învingă cu 3-2 şi să se impună apoi în „setul de aur” care va urma. Manşa a doua a disputei este programată pe data de 5 decembrie, în Belgia.

Articolul precedentNu a acordat prioritate, provocând lovirea a patru mașini, dintre care una de poliție
Articolul următorDoi şoferi din Ucraina, depistați cu documente false de către poliţiştii de frontieră