Galațenii au învins Rapidul, în Grupa C a Ligii Naționale de baschet masculin

Scor final: 97-61 (22-11, 31-14, 23-10, 21-26)

Galațenii au învins Rapidul, în Grupa C a Ligii Naționale de baschet masculin, fiind foarte aproape de a atinge, pentru a treia oară consecutiv, pragul de 100 de puncte marcate.

CSM Phoenix CSU Galați a dominat clar meciul de-a lungul primelor trei reprize, doar ultimul sfert, când echipa învingătoare era deja decisă, fiind câştigat de oaspeţi. Scor final: 97-61 (22-11, 31-14, 23-10, 21-26). Pentru gruparea gălățeană, aceasta a fost a treia victorie la rând, după debutul cu înfrângere de la Tg. Mureș.

În meciul disputat, sâmbătă seara, în Sala Sporturilor „Dunărea” din Galaţi, pentru formaţia gazdă au marcat: Aaron Moss 25, Marko Perovici 20, Radu Voinescu 13, Phillip Miller 12, George Vlad 8, David Stan 6, Nebojsa Dukity 5, Vlad Corpodean 5, Mihai Grecu 2, Alexandru Patko 1.

În urma acestui succes, CSM Phoenix CSU Galați a urcat pe locul 3 în clasamentul Grupei C, cu 7 puncte şi coşaveraj 404-302, la un singur punct de ACS Târgu Jiu și CSM Târgu Mureș, singurele formaţii neînvinse în acest sezon.

În runda următoare, gălăţenii vor juca, în Capitală, cu Agronomia București, pe 4 noiembrie, de la ora 17.00.

Articolul precedentOraşul Tecuci va fi gazda unei selecţii pentru „căpşunari” în Spania
Articolul următorMarți, apa oprită în Micro 20 și debit scăzut în cartierele Micro 16 și 17