CSM Arcada Galați a câștigat miercuri seara meciul tur din turul I preliminar în Champions League la volei masculin, în fața cehilor de la CEZ Karlovarsko. Jucătorii pregătiți de Sergiu Stancu au avut nevoie de cinci seturi pentru a obține această victorie, scor 3-2 (25-18, 27-29, 25-22, 19-25, 15-7).

Primul set a fost unul echilibrat, gălățenii reușind să se desprindă la 3 puncte la scorul de 18-15. Cehii au făcut 18-16, apoi Arcada s-a distanțat la 24-17. După o minge de meci la care au atacat în afara terenului, gălățenii au câștigat setul pe serviciul cehilor.

Setul 2 a fost unul echilibrat până la final, în care nicio echipă nu a reușit să se distanțeze în prima parte. Oaspeții au avut 10-13, apoi 14-18 și 15-19, Galațiul a revenit și a egalat la 21, apoi au trecut la conducere, scor 23-21 și au servit pentru set la 24-23, dar un atac al cehilor a fost dat de arbitri ca fiind atins de blocajul gălățenilor și oaspeții au egalat la 24. La 24-25 cehii au servit în fileu și gălățenii au egalat și apoi au trecut la conducere pe serviciul lui Talpă, care putea să servească pentru set, dar a servit în aut. Setul Ii a fost câștigat de cehi, scor 27-29.

Setul 3 a fost la fel de echilibrat, cu ambele echipela conducere. La 24-21 gălățenii au avut prima minge de set, dar cehii au punctat și setul a fost câștigat de gălățenii pe serviciul oaspeților, cu un punct realizat de Julian Bissette, scor 25-22.

Setul al patrulea a fost dominat de campioana Cehiei, care a condus cu 0-3. primul punct al gălățenilor în acest set a fost realizat după un atac al moldoveanului Vasile Talpă. Gălățenii au egalat la 6, dar oaspeții au făcut 6-8, pentru ca Arcada să egaleze din nou la 11. Cehii s-au distanțat apoi la 13-17 și 14-19.  Galațiul a revenit la 17-19, apoi cehii s-au distanțat la 18-23. La 19-23 Pedro RANGEL a servit în fileu, apoi cehii au obținut punctul 25 și au închis setul la scorul de 19-25.

În decisiv elevii lui Sergiu Stancu au început în forță și au condus cu 7-1, 10-4, 11-6 și au închis setul și meciul la 15-7.

Returul dublei cu Karlovarsko este programat pentru 13 octombrie, în Cehia, la Karlovy Vary.

Învingătoarea dintre CSM Arcada și Karlovarsko va juca în turul doi preliminar cu învingătoarea dintre Budva Volley, Muntenegru – Mladost Zagreb, Croația.