Echipa de volei CSM Arcada Galaţi s-a impus, sâmbătă, în deplasare, în derbiul cu SCM „U” Craiova, din cadrul etapei a 16-a a Diviziei A1 masculine.

Gălăţenii au controlat disputa de la un capăt la celălalt şi, cu excepţia relaxării din setul al treilea, au câştigat meciul fără emoţii. Scor final: 3-1 (25-16, 25-13, 23-25, 25-11). Pentru formaţia pregătită de Sergiu Stancu au punctat: Ivan Raici 24 (croatul a reuşit nu mai puţin de 18 atacuri câştigătoare!), Sanderson 13, Cuciureanu 11, Bissette 8, Terzici 6 şi Perez 4. Întâlnirea de la Craiova a durat 93 de minute.

În clasament, Arcada se află în continuare pe locul al treilea, dar i-a egalat la puncte pe craioveni, ambele echipe având acum câte 31. Distanţa faţă de locul 1, ocupat de VM Zalău, a rămas de 9 puncte, după ce, în această rundă, sălăjenii au câştigat cu 3-0 în faţa Dejului.

În etapa viitoare, programată miercuri, 20 februarie, se va disputa marele derbi CSM Arcada – VM Zalău. Disputa, contând pentru runda cu numărul 17, va avea loc de la ora 18.00, în Sala Sporturilor „Dunărea”.