CSM Galați a înregistrat un succes important în ultima etapă din turul sezonului regulat din LNBM. Gălățenii au învins cu scorul 88-80 (33-16, 18-27, 20-16, 17-21) PE SCM Timișoara după un joc controlat în întregime de jucătorii formației gălățene care au condus pe tot parcursul celor 40 de minute ale meciului producând a doua înfrângere a bănățenilor în cele 8 etape de campionat.

Primul sfert a fost decisiv în economia partidei. Moldovenii au reușit să câștige primele 10 minute la o diferență de 17 lungimi (33-16). Oaspeții au avut un al doilea sfert ceva mai reușit și au reușit să se apropie la opt puncte până la pauza mare (51-43).

În debutul reprizei secunde Timișoara s-a apropiat la patru puncte, 51-47 sau 55-51. CSM Galați s-a repliat rapid și a reușit să-și țină adversarul departe, iar la finalul sfertului trei aveau avans de 12 puncte, scor 71-59, după ce au condus chiar cu 14 puncte, scor 68-54 și 71-57. Avansul consistent acumulat în primele trei sferturi le-a permis gălățenilor să cedeze ușor inițiativa în al patrulea parțial. Până aproape de finalul meciului CSM Galați s-a menținut la distanță de 14 puncte, scor 88-74. Chiar dacă în ultimele două minute timișorenii au marcat 6 puncte, iar CSM Galați nu a mai reușit să marcheze în ultimele două minute, dar victoria nu a mai putut fi pusă în pericol de echipa lui Dragan Petricevic.

Luka Mitrovic a fost cel mai bun marcator al meciului cu 20 de puncte, sârbul a fost secondat de Darrion Dont’e Strong cu 16 puncte, Nedeljko Prijovic 16 puncte, Andrei Calenic 14 puncte, Juhwan Koffi Harris Dyson 11 puncte, Marius Ciotlăuș 5 puncte, Mladen Armus 4 puncte, Robert Stan 2 puncte. A mai jucat: Andrei Petică, iar Teodor Andrei Gherman, Meir Eliahu Azaria și Sebastian Boghean nu au fost folosiți de Florin Nini.

CSM Galați este pe locul 4 în clasamentul la zi din LNBM cu 5/3 la general, iar sâmbătă, 10 decembrie, va avea juca în Conferința B, cu Dinamo, locul 3 cu același bilanț 5/3.