CSM Arcada Galați a trecut cu 3-0 (25-22, 25-20, 25-20) de Radnički Kragujevac, Serbia, în manșa tur a fazei 32-imilor din Cupa CEV, joc disputat miercuri seara la Sala Sporturilor Dunărea din Galați.

Gălățenii au câștigat primul set cu scorul 25-22, în care au condus de la început până la sfârșit (8-5, 16-12, 21-15). Setul secund a debutat echilibrat, CSM Arcada a condus cu scorul 8-7, echilibrul a persistat până pe final, când gălățenii s-au desprins 21-18, încheind setul la 25-20.

În setul trei au început mai bine jucătorii echipei oaspete și au condus cu 8-4. Voleibaliștii de la CSM Arcada au redresat situația la jumătatea setului și au egalat la 13, după o serie de puncte realizate de tandemul Rață – Smiths, după care s-au distanțat la 17-14. Gălățenii au controlat finalul de set, s-au distanțat la 21-16, sârbii s-au apropiat la 22-19, iar Alexandru Rață, cu o dublă, a stabilit rezultatul final 25-20 și 3-0 la general.

Germanul Daniel Malescha a fost cel mai bun marcator de la CSM Arcada Galați, cu 12 puncte, urmat de Marian Bala cu 10 puncte, Alexandru Rață 9 puncte, Kristaps Smiths 7 puncte, Akhrorjon Sobirov 5 puncte, Tudor Magdaș 3 puncte, Andrei Butnaru, Oskar Kjerstein Madesn cu câte două puncte. Pentru CSM Arcada au mai jucat: Andrei Mihălescu, Vasile Talpă, Ljubos Bartunek, Marin Lescov – Liviu Cristudor și Vlad Kantor – jucători libero.

Pentru calificarea în următorul tur din Cupa CEV formația gălățeană are nevoie de un punct, două seturi în manșa retur de miercurea viitoare din Serbia. Până la jocul retur din Cupa CEV formația gălățeană va juca sâmbătă, de la ora 15.00, în direct la TVR 3, la pe terenul celor de la SCM Zalău în campionatul Diviziei A1.

Articolul precedentROMÂNIA SUVERANĂ | Oamenii s-au săturat, după 33 de ani, de promisiuni deșarte
Articolul următorPodul suspendat peste Dunăre primeşte Premiul AICAP 2022, pentru cea mai bună lucrare structurală din beton