Derby-ul campionatului Ligii 1 la futsal, jucat luni seara în Sala Sporturilor Dunărea din Galați s-a încheiat la egalitate și fără gol marcat. United Galați și Futsal Klub Odorheiu Secuiesc au etalat un joc alert, cu multe faze de poartă, dar fără să înscrie niciun gol în cele 40 de minute de joc. La final tabela a indicat 0-0, după un meci în care mingea a lovit de cinci ori barele porților, cu United în avantaj la la acest capitol, 4-1.

De două ori a trimis în bară United în prima repriză. Prima dată, în minutul 16, Florin Ignat a trimis în bară după o fază creată de Daniel Araujo, apoi românul de origine braziliană a trimis și el mingea în bară.

Harghitenii au au avut și ei o bară la jumătatea părții secunde, după care Burdujel a nimerit și el bara porții oaspeților.

Când mai erau mai puțin de patru minute de joc, antrenorul gălățenilr a riscat și a scos portarul. Crișan a pierdut mingea la primul atac cu fly-goalkeeper, iar Ignat a fost nevoit să faulteze la centrul terenului pentru a stopa un jucător al celor de la Odorhei care rămânea singur cu poarta goală, Ignat a văzut cartonașul roșu, iar gălățenii au jucat cu un om mai puțin următoarele două minute. Harghitenii nu au putut marca nici cu om în plus, nici nu au riscat să introducă al cincilea jucător cu profil ofensiv. În final gălățenii puteau tranșa jocul în favoarea lor, cu 32 de secunde rămase din meci, când lașutul lui Vlăduț Dudău mingea a lovit bara transversală a porții harghitenilor.

United Galați a început cu formula: Toniță – Crișan, Ignat, Araujo, Cardenas. Au mai jucat: Burdujel, Dudău, O. Cireș, Crăciun, Boșneagă.

United continuă fără înfrângere în Liga I de futsal cu 26 de puncte din 10 jocuri, șapte puncte avans față de echipa de pe locul doi ocupat de Autobergamo Deva.