Marți, 18 octombrie, de la ora 18.00, la Odorhei, Unidet Galași a terminat la egalitate, scor 3-3, cu FK Odorheiu Secuiesc, într-o partidă contând pentru etapa a 4-a din Liga 1 la futsal.

După un gol marcat în minutul 1 de Leonardo Dos Santos Pelé, din pasa lui Cardenas, gălățenii și-au mai creat câteva situații de poartă, dar portarul Grigoraș s-a opus. Și Toniță, portarul aflat între buturile gălățenilor, a amânat marcarea de goluri, însă în ultimele 56 de secunde ale reprizei întâi gazdele au reușit să puncteze de două ori, prin Kanyó și Tanko.

Imediat după pauză, harghitenii s-au distanțat la 3-1, după golul marcat în minutul 23 de Kanyó. A urmat replica echipei campioane, care săptămâna viitoare va da piept la Sala Sporturilor Dunărea cu Benfica, Haladas VSE și Uragan. Tot în minutul 23 Araujo a trimis de la mare distanță la păianjen, din assist-ul lui Pelé. În minutul 30, Leonardo Dos Santos Pelé brazilianul care deschisese scorul a reușit să readucă egalarea pe tabelă. Tot el a trimis în bară în minutul, Jucătorii de la Odorhei au trimis și ei mingea în bară, dar au mai avut și alte ocazii de a marca golul victoriei, dar gălățenii au îndepărtat pericolul. Pe final, atacând cu fly-goalkeeper, United a trecut și ea pe lângă golul victoriei.

Sâmbătă, de la ora 18.00, la Sala Sporturilor Dunărea din Galați, United Galați va juca în compania Luceafărului Buzău, din runda a 5-a a campionatului Ligii 1.

Articolul precedentZiua europeană de luptă împotriva traficului de persoane – 18 octombrie