Advertising
USR face scut în fața lui Bolojan, după numirea lui Veștea ca premier interimar: „Constituția e clară, consultările trebuie reluate”

Alexandru Dimitriu
Scris deStoica Marian
Publicat14 iun. 2026, 11:03
Sursărealitatea.net
USR sare în apărarea lui Ilie Bolojan, după ce președintele Nicușor Dan a desemnat un alt liberal, Adrian Veștea, pentru funcția de premier. Deputatul USR Alexandru Dimitriu acuză că astfel s-ar fi încălcat procedurii constituționale și că o astfel de decizie nu putea fi luată fără consultări oficiale cu partidele.
Citește și
- 14:24AUR a votat pentru reducerea temporară a accizei la motorină și măsuri de protecție pentru economie și populație
- 14:02AUR a votat pentru deblocarea angajărilor în sănătate
- 13:42AUR a votat pentru ca profesorii să nu piardă prima de carieră didactică din cauza întârzierilor și incompetenței Guvernului Bolojan
- 11:38PSD și AUR încep negocieri separate pentru formarea unui nou Guvern. O majoritate ar putea apărea după 10-15 august
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News

























