Trei incidente electorale s-au lăsat cu dosare penale la Galaţi

sectia de votare 42
Trei incidente electorale s-au lăsat cu dosare penale la Galaţi. Doi bărbaţi au votat fără drept, iar o altă persoană şi-a fotografiat votul.
Deşi procesul electoral a fost mai degrabă liniştit la Galaţi, s-au înregistrat trei evenimente de natură penală. Potrivit Biroului Electoral Judeţean, doi bărbaţi au votat fără a avea drept de vot. Unul, în vârstă de 38 de ani, din municipiul Galaţi, a votat la secţia nr. 74, iar un altul, în vârstă de 32 de ani, a votat prin intermediul urnei mobile, în Penitenciarul Galaţi. Primul îşi pierduse dreptul de vot prin sentinţă civilă, iar cel de-al doilea, în urma unei condamnări definitive.Potrivit Inspectoratului Judeţean de Poliţie Galaţi, celor doi li s-au întocmit dosare penale sub aspectul săvârşirii infracţiunii de fraudă la vot.Un alt incident, de o natură diferită, a avut loc într-o secţie de votare unde o persoană şi-ar fi filmat votul, postând imaginile pe o reţea de socializare. Ulterior, fotografiile au fost aparent retrase din spaţiul online, aşa că rămâne de văzut dacă se confirmă sau nu infracţiunea de încălcare a secretului votului.
Citește și:
- 15:05 - Nicușor Dan, victimă în propriul anturaj? Ion Cristoiu explică cine i-a „vândut” președintelui iluzia unui succes american
- 11:35 - „Prim-ministrul” Nicușor Dan și rezista de la Externe, gafe pe linie
- 11:24 - Atac cu drone și rachete asupra unei uzine strategice din Rusia
- 10:59 - Marco Rubio ar putea veni la București în acest an - SURSE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News











