Un adolescent din Galați a salvat viețile altor bolnavi
15 ian. 2020, 11:25
Actualizat: 15 ian. 2020, 11:25

slider_chirurgie_vasculara_cluj_0
Articol scris de Scris de Realitatea de Galati
Este vorba de un adolescent de 15 ani, aflat în stare critică. Organele lui au ajuns la bolnavi din Târgu Mureș, Iași și București.
Elevul de clasa a nou suferea de malformații ale vaselor de sânge din creier, iar în urma unor complicații a ajuns în moarte cerebrală. Venit inițial la Spitalul "Sf. Ioan" din Galaţi, s-a decis transferul lui la Spitalul de Neurochirurgie "Nicolae Oblu" din Iaşi. Din păcate starea nu s-a ameliorat, iar părinții îndurerați au decis donarea organelor fiului lor.Astfel, inima a fost trimisă cu un elicopter la Târgu Mureș pentru transplant, iar ficatul și rinichii au fost transplantați la două spitale din Iași către trei pacienți. Plămânii au ajuns la București. Înmormântarea adolescentului va avea loc joi în satul său natal din județul Galați.
Citește și:
- 09:16 - Ora 10:00 - Protest pașnic în fața CNA, după suspendarea licenței Realitatea Plus. Forțele de ordine sunt deja mobilizate în jurul instituției
- 21:30 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: "Este o nedreptate periculoasă, atât CCR, cât și CNA conduc România în locul poporului român!”- președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
- 21:08 - A murit Mircea Lucescu. Cariera uriașă a celui mai titrat antrenor român
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News











