Sute de șoferi au rămas fără permis - Acțiune masivă a Poliției Rutiere

Sute de șoferi au rămas fără permis - Acțiune masivă a Poliției Rutiere
Poliţiştii au verificat peste 6.600 de autovehicule şi au legitimat peste 10.600 de persoane
Peste 250 de şoferi au rămas fără permis de conducere, 44 dintre ei pentru consum de alcool, în cadrul acţiunii Blocada, organizată sâmbătă. Cu acest prilej, poliţiştii au verificat peste 6.600 de autovehicule şi au legitimat peste 10.600 de persoane.
Reprezentanţii Inspectoratului General al Poliţiei Române au anunţat că cadrul acţiunii Blocada, de sâmbătă, desfăşurată la nivel naţional peste 4.000 de poliţişti şi jandarmi au acţionat, în sistem integrat, pentru asigurarea unui climat de ordine publică, prevenirea faptelor cu violenţă, prevenirea traficului şi consumului de droguri, precum şi pentru creşterea gradului de siguranţă rutieră.
“Au fost organizate 450 de filtre, în cadrul activităţilor desfăşurate, fiind verificate 6.684 de autovehicule şi legitimate 10.696 de persoane. Acţiunile pentru prevenirea accidentelor de circulaţie şi creşterea siguranţei în trafic au continuat, fiind efectuate 3.054 de testări cu dispozitive etilotest/alcooltest şi 110 cu aparatul din dotare, pentru depistarea conducătorilor aflaţi sub influenţa substanţelor psihoactive”, au precizat poliţiştii.
În cadrul acţiunii Blocada, poliţiştii au constatat 37 de infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, dintre care 16 de conducere sub influenţa alcoolului şi 14 de conducere sub influenţa drogurilor. Au fost reţinute 254 de permise de conducere, dintre care 44 pentru alcool şi 63 pentru viteză. Totodată, au fost retrase 125 certificate de înmatriculare.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:57 - Cristi Borcea, dezvăluiri incredibile despre intoxicația cu mercur: „Medicii din SUA au rămas șocați”
- 13:00 - Copil de 4 ani, găsit mort în casă, la Galați. Frații lui sunt în stare extrem de gravă
- 11:34 - Bolojan, Oana Gheorghiu și mai mulți membri ai Guvernului, auditați de procurorii DNA pentru trafic de influență
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News














