Spitalul de Boli Infecţioase din Galaţi va avea un pavilion nou, de 3.000 de mp
Spitalul de Boli Infecţioase "Sf. Cuvioasă Parascheva" din Galaţi va avea un pavilion nou, de aproape 3.000 de metri pătrați. Investiţia a fost aprobată de aleşii judeţeni în luna martie a acestui an. Proiectarea şi construcţia au fost scoase acum la licitație.
Contractul are o valoare estimată de peste 9,8 milioane de lei fără TVA, fonduri proprii ale Consiliului Judeţean Galaţi. Construcția va presupune amenajarea unui laborator de microbiologie moleculară. Aici se va face evaluare imunologică şi virusologică a pacienţilor cu infecţii HIV şi pentru stabilirea diagnosticului molecular al altor infecţii virale cronice, infecţii bacteriene.
Noul corp de clădire va mai avea o cameră de sterilizare, arhivă, secţie dermatologie şi infecţii transmise sexual, secţie boli infecţioase I, un amfiteatru, săli de lucrări practice, cabinet didactic şi vestiare. "Este practic un spital nou, de aproape 3.000 de metri pătraţi", explica preşedintele CJ, Costel Fotea. Criteriul de atribuire a contractului este preţul cel mai scăzut.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










