Primăria face anchete sociale pentru a-i ajuta pe gălăţenii care vor rămâne în frig
Primăria Galaţi face anchete sociale pentru a-i ajuta pe cei ce vor rămâne în frig în această iarnă, în condiţiile în care sistemul centralizat de termoficare nu va mai fi pornit.
Municipalitatea vrea să-i identifice pe gălăţenii aflați în dificultate, pentru a-i putea ajuta să-şi achiziționeze un sistem alternativ de încălzire. Sunt vizate persoanele singure, fără aparținători, bolnave, nedeplasabile etc. Primăria le acordă un ajutor financiar de 3.000 de lei celor care îşi montează un sistem individual de încălzire și producere a apei calde.Primăria le-a solicitat președinților asociațiilor de proprietari să anunțe dacă sunt persoane care nu au posibilitatea să se deplaseze la centrele unde se depun dosarele pentru solicitarea celor 3.000 de lei. Pentru informații suplimentare privind documentele necesare acordării ajutorului, persoanele interesate pot suna la numărul de telefon 0236.307.740. Pentru preluarea cererilor, cei care nu pot ajunge la centre pot apela numărul de telefon 0236.488.444.
Anul acesta, au fost depuse 3.742 de dosare pentru ajutorul de 3.000 de lei şi au fost emise 3.259 de dispoziţii de plată, restul cererilor fiind în analiză. Anul trecut, aproximativ 7.700 de gălăţeni au beneficiat de acest ajutor financiar.
Conform Primăriei, sistemul centralizat de termoficare nu va mai fi pornit anul acesta, pentru că s-a dovedit ineficient, generator de pierderi și mare consumator de resurse financiare de la bugetul local.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










