O nouă metodă de înșelătorie. Poliția Română atrage atenția: Nu deținem roboți telefonici!

O nouă metodă de înșelătorie. Poliția Română atrage atenția: Nu deținem roboți telefonici!
O nouă metodă de înșelătorie. Poliția Română atrage atenția: Nu deținem roboți telefonici!
Poliţia Română transmis, marţi, un avertisment în care atrage atenţia că instituţia nu deţine roboţi telefonici care solicită date sau apăsarea ”Tastei 1” pentru a intra în legătură cu un agent.
”«Hello, we are from the Romanian Police» - dacă un apel telefonic începe cu fraza de mai sus, vă anunţăm că, din acel moment, vă pierdeţi timpul sau, cine ştie, posibil şi ceva bani la sfârşit”, a transmis, marţi, Poliţia Română, într-un mesaj pe pagina oficială de Facebook.
Instituţia precizează că nu deţine roboţi telefonici care să apeleze sau să vă ceară să apăsaţi ”TASTA 1” pentru a intra în legătură cu un poliţist.
”Butonul de a închide apelul este foarte recomandat, urmat de o sesizare, dacă aţi fost prejudiciat”, au mai transmis poliţiştii.
Aceştia au redistribuit o serie de recomandări pentru a nun cădea pradă unor astfel de încercări ale atacatorilor cibernetici.
Cum trebuie să procedaţi în astfel de situaţii:
Poliţia Română vă recomandă prudenţă în divulgarea următoarelor tipuri de informaţii:
Poliţia Română atrage atenţia asupra fraudelor prin apeluri telefonice, în cadrul cărora victimele sunt determinate să transmită atacatorilor date personale, bancare sau de autentificare, pe care autorii le utilizează în scopul comiterii altor fapte de natură penală.
Vishingul (voice phishing) este o metodă de înşelăciune prin care autorii apelează şi poartă convorbiri telefonice cu persoanele vătămate şi pretind a fi reprezentanţi ai unor entităţi private. Prin utilizarea unor tactici ingenioase de manipulare, ei obţin date personale sau informaţii financiare de la persoanele vătămate.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 14:52 - Donald Tusk pune sub semnul întrebării loialitatea SUA în NATO: „Avem motive de îngrijorare”
- 14:45 - Anca Alexandrescu avertizează: „România este vândută bucată cu bucată sub masca unui abuz de putere”
- 14:41 - Legea salarizării unitare. Ministerul Muncii dezminte variantele „pirat”: „Nu există încă un proiect oficial”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News














