NATO: RUTTE SE AŞTEAPTĂ LA NOI CERERI DIN PARTEA LUI TRUMP ÎN PRIVINŢA CHELTUIELILOR DE APĂRARE

NATO: RUTTE SE AŞTEAPTĂ LA NOI CERERI DIN PARTEA LUI TRUMP ÎN PRIVINŢA CHELTUIELILOR DE APĂRARE
Germania şi-a crescut masiv bugetul de apărare
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, se aşteaptă la noi presiuni din partea viitorului preşedinte al SUA, Donald Trump, în legătură cu cheltuielile de apărare comparativ mai scăzute ale aliaţilor europeni, printre care şi Germania, transmite luni dpa.
'El va vrea ca noi să facem mai mult', a afirmat Rutte într-un interviu pentru agenţia germană de presă.
Membrii NATO s-au angajat să investească cel puţin 2% din produsul lor intern brut (PIB) în apărare. Iar mulţi aliaţi europeni au atins deja acest obiectiv de cheltuieli, a spus Rutte.
Peste patru sau cinci ani, însă, va fi o problemă cu descurajarea contra Rusiei dacă aceste cheltuieli nu vor creşte suplimentar, a adăugat el.
Rutte nu a spus dacă aliaţii din NATO ar trebui să ţintească spre cheltuieli militare de 3% din PIB sau chiar mai mari.
O decizie privitoare la noi angajamente de cheltuieli este aşteptată la viitorul summit NATO din iunie 2025.
În cursul campaniei prezidenţiale, Trump a anunţat că el consideră necesară creşterea angajamentelor ţărilor NATO la nivelul a 3% din PIB-ul lor.
Recent, au existat informaţii conform cărora Trump ar putea cere chiar un prag de 5%.
În opinia lui Trump, aliaţii europeni din NATO fac mult prea puţin pentru apărare şi se bazează prea mult pe protecţia Statelor Unite. În primul său mandat, el chiar a ameninţat că va scoate SUA din NATO din cauza cheltuielilor scăzute ale europenilor.
Potrivit dpa, recent Germania şi-a crescut masiv bugetul de apărare, însă va ajunge la un procent de circa 2,1% din PIB de-abia în acest an.
SUA alocă în mod constant mult peste 3% din PIB pentru bugetul militar.
AGERPRES
Citește și:
- 11:40 - Veste cumplită înainte de Paște: Mii de români, dați afară! Val de concedieri masive în prag de sărbători
- 17:49 - Tragedia de la Midia. Familiile marinarilor dispăruți acuză erori grave: „Remorcherul nu era pregătit pentru această manevră!”
- 10:44 - Motorina depășește 10 lei pe litru, Bolojan nu vrea tăieri: scumpirile în lanț aduc românii în pragul sărăciei. Scenariu îngrijorător: carburanți pe cartelă
- 09:21 - Accident grav pe E581, la limita județelor Galați și Vaslui: un autocar s-a răsturnat, 15 victime, dintre care una decedată
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News











