Fermierii francezi protestează în fața Parlamentului European de la Strasbourg

Fermierii francezi protestează în fața Parlamentului European de la Strasbourg
Zeci de utiaje blochează accesul în instituție
Fermierii francezi protestează în fața Parlamentului European de la Strasbourg, unde au adus mai multe utilaje agricole și au afișat bannere cu mesaje prin care își exprimă nemulțumirile legate de o decizie a autorităților de a sacrifica bovinele în urma unor focare de dermatoză nodulară.
Această manifestare are loc la numai câteva zile, după ce fermierii din Franța au blocat autostrăzile și au aruncat gunoi de grajd lângă sediile instituțiilor publice.
Marți, aceștia au blocat intrarea în fața Parlamentului European de la Strasbourg cu zeci de utilaje agricole și au afișat multe bannere prin care și-au exprimat nemulțumirile.
”Ne îndreptăm direct spre dezastru cu acest guvern”, scrie pe unul dintre bannerele afișate.
Autoritățile franceze au anunțat că vor vaccina un milion de bovine împotriva dermatozei nodulare contagioase, încercând să oprească sacrificarea în masă a animalelor.
Anunțul privind vaccinarea a fost făcut sâmbătă de ministrul Agriculturii, Annie Genevard, după ce protestele fermierilor s-au extins în mai multe regiuni ale țării.
”Vom vaccina aproape un milion de animale în următoarele săptămâni și îi vom proteja pe fermieri”, a declarat Annie Genevard.
Citește și:
- 10:57 - Scandal uriaș la Primăria București. Consilierii PSD au anunțat că intră în grevă din cauza proiectului cu facturi reduse. Băluță: „Nu vom ceda!”
- 10:51 - Restricții de circulație pe Podul Prieteniei Giurgiu–Ruse din cauza lucrărilor
- 10:27 - Ediție explozivă „Lupta pentru România” în această seară de la ora 18.00
- 09:58 - Călin Georgescu, după semnarea controlului judiciar: "Toată clasa politică e confiscată de sistem". Liderul suveranist, întâmpinat de zeci de români
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News



_8089def344.webp)







