”Eroii Internetului” au ajuns la Școala Gimnazială Nr. 20 Galați

”Eroii Internetului” au ajuns la Școala Gimnazială Nr. 20 Galați
S-au purtat discuții despre date personale, parole puternice și informații securizate
Joi, 02 iunie, ”Eroii Internetului” au ajuns la Școala Gimnazială Nr. 20 Galați.
Pentru că se apropie vacanța de vară, iar timpul petrecut on-line va crește, polițiștii de prevenire și siguranță școlară au discutat cu elevii și profesorii despre pericolele lumii virtuale.
Folosind resursele de pe platforma adfaber.org/eroii-internetului, copiii au înțeles cât de important este să fii informat, astfel încât, în situațiile de risc, să poți lua decizii înțelepte.
În cadrul activității s-au purtat discuții despre date personale, parole puternice și informații securizate, despre persoanele necunoscute din mediul on-line și situațiile care ”sună prea bine pentru a fi adevărate”, dar și despre cyberbullying și instrumentele de care utilizatorii dispun, pentru a stopa comportamentele neadecvate.
De asemenea, copiilor le-a fost prezentat jocul Interland, care îi va ajuta să descopere răspunsurile corecte la întrebările referitoare la siguranța pe Internet, iar profesorii au aflat cum se pot înscrie în program și în Competiția Eroii Internetului.
La final, toți cei prezenți au primit materiale promoționale oferite de organizatori. ”Eroii Internetului” este o campanie de prevenire a criminalității informatice derulată de Adfaber în parteneriat cu Poliția Română.
Sursa: Realitatea de Galati
Citește și:
- 21:47 - Tensiuni fără precedent: Trump discută retragerea din NATO și acuză Alianța că „a întors spatele americanilor”
- 20:32 - Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi la Linz! Când joacă Sorana Cîrstea pentru un loc în top 8
- 19:43 - Atac fără precedent: lideri israelieni îl acuză pe Trump că „a fugit” din conflict
- 19:02 - Tragedie în Craiova: o fetiță de 4 ani a murit după ce i s-a făcut rău într-o mașină, în parcarea unui mall
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News











