Dotări noi la 6 secții ale Spitalului Județean Galați

Dotări noi la 6 secții ale Spitalului Județean Galați
Secții dotate cu electrocardiografe complet echipate
Şase secţii ale Spitalului Județean Sf. Andrei Galați au fost dotate cu electrocardiografe complet echipate. Dispozitivele sunt dotate cu softuri care analizează datele obţinute şi ajută medicul în stabilirea diagnosticului. Mai mult, investigaţiile medicale se pot realiza şi la patul pacientului, iar datele obţinute pot fi stocate electronic.
Anul acesta au fost realizate cele mai mari investiţii în aparatură medicală. Bugetul alocat de către Consiliul Județean Galați, doar pentru echipamente medicale, este de aproximativ 10 milioane de euro, la care se adaugă şi fondurile europene care au fost obţinute pentru dotarea acestui spital. S-au achiziţionat echipamente medicale pentru toate secţiile spitalului. O parte din echipamente au ajuns, altele urmează să fie aduse de către furnizori sau sunt în diverse etape de achiziţie publică.
Echipamentele medicale au intrat în dotarea secţiilor de oncologie, diabet, chirurgie vasculară, neurochirurgie, endocrinologie şi medicală I.
Sursa: Realitatea de Galati
Citește și:
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
- 10:42 - Ștefăniță Avrămescu (AUR), despre închiderea Realitatea PLUS: „CNA-ul vrea o presă obedientă, dependentă, care să nu deranjeze și să nu pună întrebări”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News










