DIRECTORUL ADMINISTRAŢIEI NAŢIONALE „APELE ROMÂNE”, DEMIS DE MINISTRUL MEDIULUI

DIRECTORUL ADMINISTRAŢIEI NAŢIONALE „APELE ROMÂNE”, DEMIS DE MINISTRUL MEDIULUI
Diana Buzoianu susţine că România a pierdut peste 300 de milioane de euro din PNRR
Diana Buzoianu susţine că România a pierdut peste 300 de milioane de euro din PNRR pentru infrastructura critică de apărare împotriva inundaţiilor, nu s-a realizat niciun kilometru de dig.
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, l-a demis pe directorul Administraţiei Naţionale „Apele Române”, Sorin Lucaci.
Diana Buzoianu susţine că România a pierdut peste 300 de milioane de euro din PNRR pentru infrastructura critică de apărare împotriva inundaţiilor, nu s-a realizat niciun kilometru de dig din peste 400 care puteau fi construite, iar din cele 13 baraje şi tot atâtea poldere mai primesc finanţare doar câte unul - restul fondurilor fiind tăiate de Comisia Europeană.
Recent, ministrul Diana Buzoianu a anunţat că a trimis corpul de control la Apele Române, unde - afirma ea - din 9 mii de angajaţi, doar 130 sunt inspectori de control, iar reorganizarea de la începutul anului a dus la creşterea numărului de şefi.
Citește și:
- 14:54 - Volodimir Zelenski spune că pacea ar putea fi posibilă până în noiembrie. Ce condiții pune pentru o întâlnire cu Vladimir Putin
- 11:09 - AEP a sesizat Parchetul în cazul campaniei lui Nicușor Dan: sunt suspiciuni privind cheltuieli electorale de peste 870.000 lei
- 10:09 - Nicușor Dan a promulgat legea pensiilor speciale. Cum a motivat această decizie
- 21:50 - Prințesa de Wales impresionează prin eleganță, alături de Prințul William, la un eveniment din Țara Galilor
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News











