Avionul militar cu vicepreședintele din Malawi, dispărut de pe radare

Avionul militar cu vicepreședintele din Malawi, dispărut de pe radare
La bordul aparatului se mai află 9 persoane
Un avion care îl transporta pe vicepreședintele statului african Malawi a dispărut, luni, de pe radare.
La bordul aparatului se mai află 9 persoane, a anunțat Administrația prezidențială de la Lilongwe, citată de Reuters.
În vârstă de 51 de ani, Saulos Klaus Chilima decolase din capitală, împreună cu suita sa, la bordul unui avion al Forţelor Apărării, având ca destinație Aeroportul Internațional Mzuzu.
Toate eforturile autorităților aviatice de a lua legătura cu aeronava au eșuat.
Operațiunile de căutare sunt în desfășurare.
Președintele Lazarus Chakwera a fost informat despre situație.
Vicepreședintele Saulos Klaus Chilima s-a aflat în centrul unui scandal, fiind bănuit că a primit bani în schimbul atribuirii de contracte guvernamentale.
În mod surprinzător, acuzațiile au fost retrase de procurori luna trecută, notează Associated Press.
Opoziția a acuzat administrația lui Lazarus Chakwera că nu adoptă o poziție suficient de dură împotriva corupției.
Citește și:
- 21:31 - Adrian Mutu, revoltat de echipa de start cu Slovacia: „Nici într-un amical nu îi dai șansă?
- 20:39 - ONU acuză Israelul de încălcarea dreptului internațional: legea pedepsei cu moartea, calificată drept „crimă de război”
- 19:12 - Pițurcă atacă decizia FRF: „I-au pus viața în pericol lui Mircea Lucescu”
- 18:12 - Premieră globală la București: Maestrul Nicolae Voiculeț lansează Orchestra Mondială a Păcii la Palatul Parlamentului
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News











