Actualitate· 1 min citire

Accident de muncă pe un șantier edilitar din Tecuci

12 apr. 2022, 20:15
Actualizat: 12 apr. 2022, 20:15
Accident de muncă pe un șantier edilitar din Tecuci

Accident de muncă pe un șantier edilitar din Tecuci

Articol scris de Realitatea de Galati

Victimele erau muncitori indieni angajați la firma din București

Un mal de pământ s-a prăbuşit peste un muncitor care efectua lucrări de canalizare pe strada Gheorghe Petraşcu din municipiul Tecuci. Potrivit ISUJ Galaţi, victima a fost găsită conştientă şi se lucrează pentru înlăturarea pământului şi evacuarea acesteia. A fost necesară şi intervenţia elicopterului SMURD.

La incidentul de la Tecuci au fost salvate 2 victime, bărbaţi de 34 şi 35 de ani,. Unul a fost prins de malul de pământ surpat doar la nivelul membrelor inferioare, iar celălalt a fost acoperit în totalitate cu pământ, la 4-5 metri adâncime. Ambele victime au fost transportate conştiente la spital.

Ambii bărbați erau cetățeni indieni angajați la firma care executa lucrarea.

La locul accidentului a fost trimisă o echipă de inspectori de la ITM Galați, care va investiga împrejurările exacte în care s-a produs accidentul de muncă.


Sursa: Realitatea de Galati

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate