Hocheiştii gălăţeni au învins Corona Braşov, după un final de vis

Hocheiştii gălăţeni au învins, sâmbătă seara, formaţia Corona Braşov, în primul meci al „dublei” programate pe Patinoarul „Dunărea” între cele două grupări.

În singura partidă care avusese loc în acest sezon între cele două echipe, Corona s-a impus foarte greu, în prelungiri, pe patinoarul propriu. În meciul de sâmbătă, CSM Galaţi a demonstrat că jocul bun făcut la Braşov nu a fost o întâmplare şi şi-a trecut în cont o victorie de răsunet, în condiţiile în care oaspeţii sunt principalii favoriţi la câştigarea titlului în acest an.

Gălăţenii au început bine jocul şi au deschis scorul prin Neznamov, în minutul 4. Scorul s-a menţinut până la pauză, în ciuda numeroaselor acţiuni ale celor două echipe. În repriza secundă, braşovenii au punctat de două ori consecutiv, în minutele 12 şi 16, şi se părea că se vor desprinde. Legiunea ruso-ucraineană a Galaţiului n-a fost însă de acord şi, la începutul părţii a treia, a trecut din nou în avantaj, prin golurile lui Baskov şi Kiricenko. Corona a egalat la 3 în minutul 15 şi se anunţa un final de foc. Au urmat trei minute de vis pentru gazde, care au înscris de trei ori, prin Emelianenko, Fefelov şi Baskov (în poarta goală). Scor final: 6-3 (1-0, 0-2, 5-1) în favoarea gălăţenilor.

În clasament, CSM Galaţi se află pe locul 3, având mult mai puţine meciuri disputate decât primele două clasate. Bilanţul echipei lui Vadim Şakraiciuk este, însă, unul execelent, 11 victorii şi o înfrângere în prelungiri, care i-au adus 34 de puncte, în 12 partide. Gălăţenii sunt singura echipă neînvinsă în acest sezon în timpul regulamentar de joc.

Pe primele locuri se află SC Miercurea Ciuc – 55 de puncte (22 de meciuri) şi Corona Braşov – 53 de puncte (21 de meciuri). Locul 4 este ocupat de CSM Gheorgheni, cu 29 de puncte, din 18 jocuri.

Duminică, de la ora 18.30, pe Patinoarul „Dunărea”, se va disputa cea de-a partidă a dublei CSM Galaţi – Corona Braşov.

Articolul precedentStudenţii medicinişti din Galaţi fac o colectă în beneficiul unor copii nevoiaşi
Articolul următorO nouă înfrângere surprinzătoare pentru voleibaliştii de la CSM Arcada