Acasă Sport CSM Arcada Galați s-a calificat în play-off-ul Cupei CEV, unde va întâlni...

CSM Arcada Galați s-a calificat în play-off-ul Cupei CEV, unde va întâlni echipa italiană Bluenergy Daiko Volley Piacenza

Învingători în deplasare cu 3-1 în fața finlandezilor de la Savo Volley Kuopio, gălățenii de la CSM Arcada au obținut o victorie cu același scor și în returul disputat miercuri, în Sala Dunărea. Arcada s-a impus cu scorul de 3-1 (25-15, 28-30, 25-18, 25-21), la capătul unui meci în care setul doi a fost pierdut mai mult din neatenție de gazde.

În primul set jucătorii formației gălățene s-au impus categoric, scor 25-15, după un parțial în care jucătorii campioanei României au condus pe tot parcursul setului. După 8-4, gălățenii au condus cu 11-5, 16-10 și 21-13, iar în finalul setului s-a impus cu 25-15.

Setul secund a avut nevoie de prelungiri. Gălățenii au avut 3-2 și 5-4, apoi finlandezii au condus cu 3 pincte, scor 6-9. CSM Arcada a preluat conducerea cu 11-9 și s-a desprins la 4 puncte, scor 16-12. În finalul setului, scor 21-17, dar de la 23-21 oaspeții au revenit și au preluat conducerea, 23-24. În finalul setului cele două echipe au irosit momente importante de a închide parțialul, finlandezii au fost mai lucizi pe final și au închis setul la 28-30.

Gălățenii și-au asigurat calificarea în play-off-ul Cupei CEV după câștigarea setului trei. Oaspeții au realizat primele 4 puncte ale setului, dar jucătorii de la Arcada au realizat 5 puncte la rând și au preluat conducerea, 5-4. CSM Arcada s-a distanțat apoi la 9-6, 16-12 și 21-15, iar în final și-au adjudecat setul cu scorul 25-18.

Cu 2-1 scorul general, dar și cu calificarea asigurată, setul patru a fost adjudecat de CSM Arcada cu scorul 25-21. Oaspeții au condus cu 2-5, iar gazdele au trecut pentru prima dată la conducere la scorul de 10-9 și au făcut 11-9. Finlandezii au egalat la 11, dar voleibaliștii pregătiți de Sergiu Stancu s-au distanțat din nou 13-11, 15-12. Oaspeții au revenit la conducerea setului, 16-17, după care gălățenii au punctat de patru ori la rând și s-au distanțat la 20-17. Savo Volley Kuopio nu a renunțat și a egalat la 20, dar Arcada a înschis setul și meciul la scorul de 25-21.

Chiar dacă acest meci a contat pentru optimile de finală, Arcada nu s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei CEV. competiție în care optimile sunt urmate de un play-off, care are patru meciuri. Învingătoarele se vor califica în sferturile de finală și vor avea adversare echipe clasate pe locurile 3 în grupele Ligii Campionilor.

Pentru a ajunge acolo, Arcada Galați va trebui să treacă de unul dintre cei mai tari adversari întâlniți de echipele românești în cupele europene în ultimii ani, formația italiană Bluenergy Daiko Volley Piacenza. Clasată pe locul patru în campionatul Italiei, aceasta a trecut cu o dublă victorie cu 3-1 de Fenerbahce Istanbul.

Au jucat pentru Arcada: Malescha (18), Rață (9), Bala (7), Sobirov (7), Smits (6), Madsen (5), Butnaru (4), Lescov (3), Magdaș (2), Talpă (2), Bartunek (2), Kantor (libero), Cristudor (libero). Nu a jucat: Mihălescu. Antrenor: Sergiu Stancu.