CSM Arcada mai avea nevoie de două seturi în manșa retur din faza 32-imilor din Cupa CEV din Serbia, de pe terenul celor de la Radnicki Kragujevac. Formația gălățeană a pierdut cu 2-3, însă calificarea în 16-imile Cupei CEV a fost obținută după ce gălățenii au câștigat setul patru.

Sârbii au câștigat primul set cu scorul 25-23, CSM Arcada a egalat la seturi, după ce au câștigat al doilea parțial cu scorul 25-18. Cei de la Radnicki au revenit la conducere, scor 2-1, după setul trei câștigat cu 25-18. Campionii României și-au asigurat calificarea în turul următor după setul patru, câștigat cu 25-18. Setul cinci, disputat doar pentru statistică, a fost cedat de jucătorii gălățeni în prelungiri, scor 16-18.

Campioana României își va continua parcursul în a doua competiție continentală, iar în faza 16-imilor vor juca cu bulgarii de la Neftohimik Burgas. Turul este programat pentru 8 noiembrie, la Galați, returul peste o săptămână în Bulgaria. În acest sezon CSM Arcada a mai întâlnit o echipă din Bulgaria în competițiile continentale, Hebar Pazardzhik în Liga Campionilor.

Pentru CSM Arcada urmează un nou meci în campionatul Diviziei A1, sâmbătă, 29 octombrie, formația gălățeană va juca la Baia Mare cu cei de la Știința Explorări.