CSM Arcada Galați a câștigat în trei seturi meciul jucat sâmbătă după amiază, de la ora 17.00, în deplasare, la SCMU Craiova. După această victorie, gălățenii au urcat pe locul 3, cu 23 de puncte, după 10 meciuri jucate.

Primul set a fost unul echilibrat, cu ambele echipe, pe rând, la conducerea meciului. Craiova a avut 1-0 și 2-1, dar gălățenii au preluat conducerea, 2-4. Gazdele au revenit și au condus cu 5-4, 7-5, iar de la 11-9 jucătorii de la Arcada au întors scorul în favoarea lor, 11-13. Gazdele au egalat la 15, dar elevii lui Sergiu Stancu au reușit să se distanțeze la 3 puncte, scor 19-22. Craiova a egalat la 22, dar gălățenii au câștigat următoarele 3 puncte și au închis setul1 la scorul de 22-25.

Setul al doilea a fost sub semnul echilibrului până la scorul  de 11-11, după ce gazdele au avut 4-2 i 5-3. Gălățenii s-au desprins apoi la 4 puncte, scor 13-17, și au avut în trei rânduri chiar un avantaj de 5 puncte, 17-22.  Craiova a realizat apoi două puncte și a mai redus din handicap, dar, din nou, gălățenii au făcut 3 puncte la rând și au închis setul 2 la scorul de 19-25.

Formația antrenată de Dănuț Pascu nu s-a predat chiar dacă gălățenii s-au distanțat la trei puncte destul de rapid, scor 3-6. Gazdele au egalat la 7 și au reuot să preia conducerea, scor 14-13. De la 16-15 gălățenii au realizat 3 puncte la rând și au revenit la conducere, 16-18. gazdele au egalat apoi la 20, da rdin nou jucătorii lui Sergiu Stancu au revenit și la final s-au impus și în setul 3, scor 23-25

Articolul precedentAcuzații extrem de grave la adresa Austriei, după votul dat împotriva aderării României la Schengen
Articolul următorBaschetbaliștii de la CSM Galați nu au reușit să învingă pe Dinamo București