Voleibaliștii de la CSM Arcada Galați s-au revanșat în fața celor de la Dinamo București după înfrângerea de la Supercupă. Gălățenii au obținut victoria cu același scor 3-2, după un nou meci decis în prelungirile prelungirilor, joc în care s-au arătat și două cartonașe roșii. Meciul a contat pentru etapa a II-a din cadrul campionatului Diviziei A1 la volei masculin și s-a jucat în Sala Sporturilor ”Dunărea” din Galați.

Dinamo a câștigat primul set cu 25-23. Campioana a replicat cu un 26-24 în setul doi, însă Dinamo s-a desprins la 2-1 după victoria din setul trei 25-22. Elevii pregătiți de Sergiu Stancu au egalat la seturi după ce s-au impus în setul 4 cu 25-21, iar învingătoarea urma să se decidă în prelungiri.

Gălățenii au început mai bine setul decisiv. Au condus cu 4-1, 5-3, dar au fost egalați la 5-5, apoi s-au distanțat la 8-6, 9-7 sau 10-8. Decisivul s-a echilibrat pe final, 11-11, 12-12, 14-14. Jucătorii campioanei au ratat de două ori șansa de a închide meciul, la 14-13 și 15-14, și au salvat o minge de 2-3, la 15-16, dar în final s-au impus cu 18-16.

Meciul a fost abordat de Sergiu Stancu cu formula: Talpă, Bala, Rață, Bartunek, Sobirov, Madsen, Kantor – libero. Au mai jucat: Magdaș, Lescov, Mihălescu, Smits, Malescha, Butnaru, Cristudor – libero.

Pentru CSM Arcada urmează un nou meci pe teren propriu, miercuri, 19 octombrie, de la ora 18.00, când vor juca cu Kragujevac (Serbia), în Cupa CEV.

sursa foto: sportul ilustrat

Articolul precedentCSM Galați a câștigat la Constanța după un meci decis după prelungiri
Articolul următorBăut și fără permis, a sustras mașina concubinului nepoatei sale și a ieșit la o plimbare în miezul zilei