Sâmbătă, 10 decembrie, CSM Galați a primit vizita lui CS Dinamo București, într-un meci din cadrul etapei a 10-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Cu toate că a fost o partidă echilibrată, dinamoviștii au câștigat meciul cu scorul de 78-82 (15-18, 22-20, 21-25, 20-19).

Începutul meciului a fost unul apatic, cu multe ratări și faze nereușite din partea ambelor tabere. Calenic a marcat primele puncte ale meciului, cu o aruncare de la distanță, dar de la scorul de 6-2 dinamoviștii au întors au au preluat conducerea, 6-9. Petică și Calenic au punctat pentru gălățeni, care au revenit la conducere. De la 15-12 dinamo a realizat un parțial de 0-6 și au încheiat primul sfert în avantaj, 15-18.

În debutul sfertului secund, oaspeții au reușit să se mențină la conducere chiar i cu 5 puncte avans, dar, după revenirea pe teren a lui Calenic, CSM Galați a restabilit egalitatea: 24-24. Gălățenii au preluat conducerea după două libere transformate de Strong, 28-26. Dinamoviștii au întors și s-au distanțat la 7 puncte, 31-38, dar Prijovic și Mitrovic au înscris fiecare câte o triplă, ducând scorul la 37-38.

După revenirea de la vestiare, Moldoveanu a jucat impecabil, fiind cel mai bun jucător de pe teren. Acesta a condus-o pe Dinamo spre un avantaj de șase (41-47) și apoi șapte puncte (44-51), însă Galați a revenit cu un parțial de 6-0. Cele două echipe au continuat să ofere un meci echilibrat și, în cele din urmă, înaintea actului decisiv, gruparea din Ștefan cel Mare conducea cu 58-63.

Dinamo a continuat să se mențină în avantaj și în sfertul al patrulea, rezistând în fața încercărilor gazdelor de a reveni la conducere. De fiecare dată când jucătorii lui Nini micșorau diferența, oaspeții reușeau să marcheze și să se distanțeze din nou la 5-6 puncte. Totuși, cu mai puțin de 90 de secunde rămase, Petică a readus-o pe CSM Galați la un punct de CS Dinamo București, 76-77. Manolopoulos a cerut time-out și, după reluarea jocului, Moldoveanu a marcat o triplă care a liniștit spiritele în tabăra alb-roșie. Cu zece secunde rămase, gălățenii au înjumătățit diferența și apoi, după time-out, au faultat imediat. Moldoveanu a înscris ambele libere, iar meciul s-a terminat 78-82.

Pentru CSM Galați au marcat: Strong 8p, Harris Dyson 8, Prijovic 9p, Petică 10p, Mitrovic 18p, Calenic 14p, Gherman, Stan 5p, Armuș 2p, Ciotlăuș 4p. Au mai jucat: Boghean, Gherman și Păduraru.

După aceaată etapă, CSM Galați are 5-4 și se află pe locul 5. În următoarea etapă, echipa lui Florin Nini va primi vizita Stelei București.