Dinamo București s-a impus cu 72-69 (11-15, 23-21, 19-15, 19-18) în fața baschetbaliștilor de la CSM Galați, într-o partidă care a contat pentru etapa a 7-a, a primului tur al Ligii Naționale de Baschet Masculin. Chiar dacă a condus pe parcursul a mai mult de două treimi din meci, formația gălățeană a trebuit să se recunoască învinsă, chiar în Sala Sporturilor Dunărea din Galați.

Sturanovic a marcat primele puncte ale meciului abia după 3 minute și 14 secunde de joc, apoi Dinamo a marcat două coșuri de două puncte și au trecut la conducere. De la 2-4 gălățenii au revenit la conducere, 8-4 și 10-6, pentru ca cu 40 de secunde înaintea finalului primului sfert Sturanovici să înscrie un coș dedouă puncte pentru 15-9. Bucureștenii au marcat pe final de sfert și după primele 10 minute de joc CSM Galați conducea cu 15-11. Sfertul al doilea a fost mai echilibrat și câștigat de dinamoviști.În debutul sfertului gălățenii s-au distanțat chiar și la 11 puncte, scor 26-15, dar cu două minute înainte de pauza mare Dinamo s-a apropiat la două puncte, scor 36-34, rezultat cu care s-a intrat și la pauză.

În sfertul al treilea CSM Galați s-a distanțat din nou la 6 puncte, dar la jumătatea sfertului Dinamo a preluat conducerea, scor 44-48, apoi 46-53. La finalul sfertului 3 s-a terminat cu avantajul de două puncte în dreptul dinamoviștilor, scor 51-53. În startul ultimului sfert Masters a marcat un coș de 3 puncte și CSM Galați a revenit la conducere. La jumătatea ultimului sfert CSM Galai conducea cu 65-58. Cu 3 minute și 3 secunde înaintea finalului de meci CSM Galați conducea cu 69-65, iar cân mai erau 9 secunde de joc Dinamo avea trei puncte avantaj, 69-72. Gălățenii au avut ultimul atac al meciului, dar Matt Millon a ratat aruncarea de 3 puncte care ar fi dus meciul în prelungiri și Dinamo a câștigat la Galați la trei puncte diferență

Punctele celor de la CSM Galați au fost marcate de: Galbreath -18, Sturanovic -16, Fergusson Masters -12, Millon -11, Ciotlăuș -10, Duică -2. Au mai jucat G. Vlad și R. Stan.

Articolul precedentSporting Liești învingătoare la scor de neprezentare în fața celor de la CS Făurei
Articolul următorMiron Mitrea „Discuțiile despre certificatul verde au fost ca între două galerii de fotbal”