CSM Galați a obținut a treia victorie consecutivă în acest sezon din Liga Națională de Baschet Masculin, Conferința B. Toate cele trei au fost obținute în meciuri jucate în deplasare, singura înfrângere înregistrându-se în deplasarea de la Dinamo București, când au pierdut în over-time. Gălățenii nu au jucat până acum nici un meci pe teren propriu în campionat. Sâmbătă după amiază, în Sala Polivalentă din Focșani, CSM Galați a câștigat cu scorul 89-73 meciul cu CSM Focșani.

CSM Focșani a început bine meciul și a condus cu 8-0 și 11-2, dar gălățenii au revenit și au avut 11-15 când mai erau trei minute și jumătate din primul sfert. Gazdele au întors și au avut 19-15 și 21-17, iar la finalul primului sfert a fost 21-19 pentru focsăneni. În debutul celui de al doilea sfert CSM Focșani s-a desprins la 26-20, ecart recuperat de CSM Galați, care a preluat și conducerea 26-28. După 20 de minute din meci CSM Focșani avea avans minim, scor 39-36.

La debutul în repriza secundă CSM Galați a preluat inițiativa și s-a desprins la 39-41, Meciul s-a menținut echilibrat cu ambele echipe la conducere, iar la jumătatea sfertului trei scorul a fost egal, 47-47. Gălățenii s-au desprins apoi la 5 puncte, scor 50-55, și la 10 puncte  la finalul sfertului trei, scor 52-62. Primele puncte din sfertul al patrulea au fost marcate de CSM Focșani, dar Galațiul s-a distanțat la 12 puncte, scor 56-68, și apoi la 15 puncte, 60-75. CSM Galați și-a mărit avansul la 18 puncte, scor 69-87. Cea mai mare diferență a fost de 18 puncte, 69-96 și 71-89, iar în final meciul s-a încheiat cu 73-89 în favoarea echipei pregătite de Florin Nini

Luka Mitrovic a fost cel mai bun marcator al meciului cu 27 de puncte, urmat de Harris Dyson cu 17 puncte, Nedeljko Prijovic 13 puncte, Calenic -13 puncte, Marius Ciotlăuș 8 puncte, Andrei Patică 7 puncte, Jalen Heyes 4 puncte. Pentru echipa pregătită de Florin Nini au mai jucat: Alexandru Păduraru, Teodor Gherman, David Stan, Meir Azaria și Sebastian Boghean – jucător ce a debutat la 14 ani în LNBM.

Cu 3/1 la general CSM Galați este în fruntea clasamentului în Conferința B la egalitate cu SCM Timișoara și CSU Oradea. Pentru CSM Galați urmează un nou meci în deplasare. La 19 noiembrie, formația gălățeană va evolua în Arena de Baschet din Capitală cu ABC Laguna București.

Articolul precedentUnited Galați merge mai departe în Liga Campionilor în ciuda înfrângerii în fața celor de la Benfica Lisabona
Articolul următorHocheiștii de la CSM Galați au câștigat clar prima partidă cu SapiențiaU23