Zeci de oameni evacuați din cauza unui incendiu pornit de la o lumânare

Zeci de oameni evacuați din cauza unui incendiu pornit de la o lumânare
Cauza probabilă a incendiului este neglijenţa unui tânăr care a lăsat o lumânare aprinsă în apartament
Un număr de 35 de persoane dintr-un bloc de locuinţe au fost evacuate duminică, la Galaţi, în urma unui incendiu izbucnit într-un apartament aflat la parter, de la o lumânare, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU).
Potrivit sursei citate, pompierii au fost solicitaţi la un incendiu de apartament, la faţa locului deplasându-se două autospeciale de stingere, o ambulanţă SMURD şi o descarcerare de la Detaşamentul de Pompieri Galaţi, împreună cu o ambulanţă.
Incendiul, care a distrus un apartament de la parter, a răspândit un fum dens în tot blocul, pompierii evacuând 35 de persoane.
Trei persoane vârstnice au avut nevoie de ajutor medical la faţa locului din cauza intoxicării cu fum, dar nu au solicitat transportul la spital. După evacuarea completă a fumului, locatarii se vor întoarce în locuinţe.
Cauza probabilă a incendiului este neglijenţa unui tânăr care a lăsat o lumânare aprinsă în apartament.
Citește și:
- 21:34 - Liderul Cubei îl avertizează pe Trump: „Orice intervenție va fi întâmpinată cu o rezistență de nezdruncinat”
- 20:42 - UE lansează „EU Inc”: firme înființate în 48 de ore, pentru a opri exodul companiilor spre SUA
- 19:36 - Scene de groază într-o familie din Iași: un bărbat și-ar fi omorât fiul și ar fi vrut să scape de cadavru
- 18:32 - Europa, în fața unei noi crize a carburanților: statele vecine intervin, România încă analizează
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News











