Echipa de hochei de la CSM Galați a obținut două victorii, în meciurile de sâmbătă și duminică, în dubla manșă cu Sportul studențesc București.

Sâmbătă, gălățenii au obținut o victorie, mai mult decât previzibilă, în primul meci al dublei din debutul anului cu Sportul Studențesc. Formația gălățeană s-a impus cu scorul 21-2 (8-0, 6-2, 7-0) în jocul disputat la patinoarul Dunărea.

Hocheiștii de la CSM au dominat categoric prima repriză și au marcat de 8 ori. Baskov 2, Buleandră 2, Kirichenko, Shabanov, Constantin și Lymansky au semnat reușitele. Repriza secundă a consemnat o revenire a Sportului, care a marcat de 2 ori prin Spiridon și Popa. Jucătorii de la CSM Galați au marcat de 6 ori prin Constantin, Yemelianenko, Baskov, Sursov, Kirichenko și Shabanov. CSM Galați conducea cu 14-2 după două reprize. CSM și-a continuat recitalul și în repriza a III-a. Baskov 2, Hildebrand, Antal, Kirichenko, Sursov și Lymansky au dus scorul la 21-2 pentru gazde.

CSM Galați a câștigat și al doilea joc din cele două programate cu Sportul Studențesc, la Galați. În jocul de duminică formația gălățeană s-a impus cu scorul 21-3, pe reprize distribuția scorului a fost: 6-1, 8-0, 7-2.

Toate cele trei jocuri ale ”studenților” au fost marcate de jucătorii gălățeni de la Sportul Studențesc, la fel ca în jocul de ieri. Raul Maftei, pasă Gabriel Spiridon și Anton Popa, a egalat la 1, Anton Popa, pasă Gabriel Spiridon și Raul Caramfil, a marcat al doilea gol al formației bucureștene, reușită urmată de golul lui Gabriel Spiridon, pasă Raul Caramfil.

Golurile învingătorilor au fost marcate: Sursov 3, Constantin 3, Shabanov 3, Chernyuk 2, Kirichenko 2,,Antal 2, Baskov, Szabo, Berdilă, Sillo, Hildebrand, Neznamov.
CSM Galați a urcat pe locul 4 în clasament și va întâlni sâmbătă 14 ianuarie și duminică 15 ianuarie, de la ora 18,30, Steaua București. Partidele vor fi găzduite de patinoarul Dunărea.

Articolul precedentGeorge Păunescu, interviu eveniment la Realitatea PLUS – Cel mai controversat afacerist, dezvăluiri după 20 de ani de tăcere
Articolul următorDorin Iacob a comentat dezvăluirile făcute de George Păunescu despre devalizarea Bancorex: „Un factor care a dus la prăbușirea economiei”