United Galați au făcut un pas mare spre calificarea în runda de elită a Ligii Campionilor după ce a câștigat cu socrul 4-2 (1-1) meciul cu campioana Ungariei, Haladas, în al doilea meci din grupa de main round a Ligii Campionilor.

United a deschis scorul în minutul 2. Cardenas a primit o pasă din corner, de la Crișan, a trimis în bara în prima fază, apoi mingea a revenit la el și a marcat. Haladas a ieșit la atac, United a ripostat pe contraatac și a ratat câteva oportunități importante de a se desprinde pe tabela de marcaj. În minutul 20, cu șase secunde înainte de pauză, Petrișor Toniță nu a mai putut interveni, iar Haladas a egalat cu un gol marcat în urma unei lovituri libere.

După pauză, United a primit gol destul de repede, iar Haladas trecut la conducere, scor 2-1. Scorul s-a menținut până în minutul 31, când Andrei Crăciun, a marcat pentru egalarea la 2, după o pasă primită de la Burdujel, apoi l-a driblat pe portar și a trimis în poarta goală din 2 metri. La 55 de secunde distanță Cardenas a primit o pasă în lateral dreapta de la Araujo, care a executat o lovitură liberă, și scorul a devenit 3-2 în minutul 32. După ce Araujo a trimis în bară cu 4.22 minute rămase din meci, formația maghiară a acumulat a șasea greșeală și a fost sancționată cu lovitură de la 10 metri. Dos Santos Pele și-a asumat misiunea de a executa penalitatea și a marcat pentru 4-2.

Finalul de meci a fost destul de liniștit, maghiarii au jucat cu un om în minus în ultimele 2 minute ca urmare a unui cartonaș roșu, au forțat egalarea atacând în patru cu faly-goalkeeper, însă apărarea lui United a fost de netrecut..

United a început cu formula: Toniță – Burdujel, Araujo, Cardenas, Dos Santos Pele. Au mai jucat: Cărdei, Dudău, Cireș, Crăciun, Crișan, Ignat.

După două zile de meciuri din grupa a IV-a UEFA Futsal Champions League, United Galați este pe locul trei în grupă cu 3 puncte, golaveraj 4-6. Benfica Lisabona conduce cu 6 puncte, Uragan lvano-Frankivsk este pe doi cu 3 puncte, iar Haladas este pe locul 4, cu zero puncte.

Vineri este zi de pauză, iar meciurile din ultima etapă a grupei a IV-a se vor juca sâmbătă. De la ora 14.00, Uragan lvano-Frankivsk va juca cu Haladas. Turneul de la Galați se va încheia de la ora 17.00, cu meciul dintre United Galați și Benfica Lisabona.