Oţelul a devenit liderul seriei, după 7-0 cu Sănătatea Darabani
Formaţia SC Oţelul Galaţi a devenit liderul Seriei I din Liga a III-a de fotbal, după ce a reuşit un succes categoric, scor 7-0, în meciul disputat sâmbătă cu Sănătatea Darabani, în etapa a doua a campionatului.
Echipa antrenată de Stelian Bordieanu a zburdat, pe teren propriu, în faţa unei echipe care pierduse runda trecută, la scor, şi jocul cu Sporting Lieşti. La pauză, Oțelul avea deja un avantaj de trei goluri. Adrian Sălăgeanu a deschis scorul rapid, Bogdan Crihană l-a majorat, cu un șut de la aproape 40 de metri, iar scorul pauzei a fost stabilit de Alexandru Zaharia - abia înregimentat în echipa gălățeană. În debutul reprizei secunde, George Cârjan, cu capul, a marcat pentru 4-0, Cosmin Stoian a înscris pentru 5-0, iar Andrei Bordieanu și Andrei Antohi, intraţi în partea a doua a meciului, au dus scorul la 7-0.În jocul cu Sănătatea Darabani, Oţelul a aliniat următoarea formulă de echipă: Iliescu - Vasile, Gîță, Ghiocel, Manău - Crihană (A. Munteanu), Moglan (A. Bordieanu) - Stoian, Zaharia, Sălăgeanu (Antohi) - Cîrjan (Matei).Cu această victorie la scor, Oțelul a urcat pe primul loc al seriei, cu 6 puncte, golaveraj 8-0. Tot șase puncte, dar golaveraje mai slabe, mai au două echipe: Gloria Buzău (6-2) și Știința Miroslava (3-0). Aceste trei formaţii sunt, de altfel, exact cele care şi-au anunţat intenţia de a promova în Liga a II-a.În această etapă, cealaltă echipă gălăţeană din serie, Sporting Lieşti, a cedat, acasă, scor 1-2, în faţa Ceahlăului Piatra Neamţ.În runda a III-a, Oțelul va juca, în deplasare, cu Ceahlăul Piatra Neamț, după care va primi, acasă, replica Gloriei Buzău.
Citește și:
- 20:49 - Simona Halep, ovații la Cluj înainte de meciul de retragere: „M-ați copleșit”
- 19:14 - Sorana Cîrstea, tot mai departe de retragere? Anunțul care schimbă perspectiva asupra viitorului său
- 14:40 - Situație fără precedent pentru Cristiano Ronaldo înainte de CM 2026! Cifra care îi îngrijorează pe portughezi
- 21:49 - Florentin Petre pleacă de la Dinamo! Mesajul emoționant prin care clubul și-a luat rămas-bun de la legenda din Ștefan cel Mare
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News

























