Hocheiştii gălăţeni au obţinut încă o victorie clară în faţa formaţiei Steaua
Hocheiştii gălăţeni au obţinut încă o victorie clară în faţa formaţiei Steaua Bucureşti, în cel de-al doilea meci al "dublei", disputat sâmbătă seara, pe patinoarul "Dunărea".
După succesul cu 8-1 de vineri seara, CSM Galaţi s-a impus de data aceasta cu scorul de 9-3 (3-0, 2-2, 4-1). Formaţia gazdă a dominat şi a doua dispută dintre cele două echipe, iar succesul a venit fără probleme. Prima parte a jocului s-a încheiat cu un sec 3-0, repriza secundă a fost ceva mai echilibrată şi s-a terminat la egalitate, iar ultima repriză a consfinţit superioritatea netă a gălăţenilor. Golurile noului CSM în acest meci au fost înscrise de: Baskov 2, Zagidulin 2, Neznamov 2, Lorincz, Butochnov şi Mărcuş.În urma acestui dublu succes fără dubii, gruparea gălăţeană a început să se gândească la mai mult de locurile 4-5, poziţii cu care era creditată de specialişti înainte de startul sezonului Ligii Naţionale de hochei pe gheaţă.În clasamentul la zi, CSM Galaţi a urcat pe locul 3, cu 12 puncte din 4 meciuri, golaveraj 64-5. Pe primele două locuri, SC Miercurea Ciuc - 31 de puncte (11 meciuri) şi Corona Braşov - 27 de puncte (11 meciuri). În urma gălăţenilor: Steaua - 12 puncte, golaveraj 60-90 (13 meciuri), CSM Gheorgheni - 8 puncte (6 meciuri), Marton Aron Sândominic şi Sportul Studenţesc - zero puncte.În etapa următoare, gălăţenii vor întâlni, tot acasă, formaţia ACSH Gheorgheni, pe 9 și 10 noiembrie.
Citește și:
- 17:47 - Cristi Chivu, mesaj înainte de Cupa Mondială: echipa surpriză pe care o vede periculoasă
- 15:48 - Cutremur în Ștefan cel Mare! Dinamo a anunțat plecarea lui Zeljko Kopic după aproape 3 ani
- 08:01 - Liverpool l-a numit pe Andoni Iraola antrenor principal, după demiterea lui Arne Slot
- 19:23 - Sabrina Voinea, acuzată că și ar fi bătut iubitul la un complex sportiv din Capitală. Poliția a deschis anchetă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News














