ZBORURI DE ANTRENAMENT, LA ÎNĂLŢIMI MICI, PE ÎNTREG TERITORIUL ȚĂRII

ZBORURI DE ANTRENAMENT, LA ÎNĂLŢIMI MICI, PE ÎNTREG TERITORIUL ȚĂRII
Zborurile aviaţiei militare sunt programate timp de 7 zile
Forţele Aeriene Române anunţă că, de marți, vor organiza zboruri de antrenament la înălţimi mici pe întreg teritoriul României.
Potrivit Radio România Actualități, Statul Major al Forţelor Aeriene informează populația că aceste exerciţii vizează creşterea capacităţii de reacţie a personalului aeronautic în orice situaţie și nu există motive de îngrijorare.
Zborurile aviaţiei militare sunt programate timp de 7 zile, până în 28 ianuarie inclusiv.
Forţele Aeriene Române mai informează că o aeronavă C-27J Spartan, aparţinând Bazei 90 Transport Aerian, şi aproximativ 30 de militari din cadrul detaşamentului de sprijin aviaţie pentru forţele pentru operaţii speciale aripă fixă participă la Exerciţiul Emerald Warrior 2025 Field Training Exercise 1 în Yuma, Statele Unite ale Americii, în perioada 20 ianuarie- 18 februarie.
Exerciţiul multinaţional are la bază un scenariu realist şi relevant în contextul pregătirii de luptă întru-un mediu ostil, cu accent pe sprijinul de aviaţie pentru forţele speciale.
"Exerciţiul integrează toate elementele forţelor participante – forţe speciale, forţe convenţionale, agenţii interne şi forţe partenere, pentru conducerea operaţiilor împotriva ameninţărilor adversarului într-un cadru multi-domeniu, astfel contribuind la ridicarea nivelului de interoperabilitate, a capabilităţilor şi capacităţilor partenerilor de a aplica şi exersa tacticile, tehnicile şi procedurile comune, în mediul internaţional", se precizează într-un comunicat de presă.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 10:46 - Tânăr cu 8 clase, infiltrat doi ani în structurile Poliției: cum a înșelat zeci de persoane timp de doi ani
- 10:46 - Alex, băiețelul găsit după două zile în pădure, a fost externat din spital. Primele dorințe ale copilului: înghețată, ciocolată și să își vadă sora
- 09:25 - Accident de muncă la Termocentrala Rovinari: electrician rănit grav, după o cădere de la 4 metri
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News













