RECORD DE INTERVENȚII PENTRU SALVAMONTIȘTI

RECORD DE INTERVENȚII PENTRU SALVAMONTIȘTI
Cele mai multe solicitări au venit de pe pârtiile pentru sporturile de iarnă
Numărul turiștilor asistați s-a dublat faţă de anul trecut, deşi sezonul a durat doar 99 de zile.
Salvamontiştii din Poiana Braşov au avut, în sezonul de schi care s-a încheiat, un număr record de aproape 800 de intervenţii la persoane care s-au accidentat, s-au rătăcit sau care au necesitat evacuare.
Numărul turiștilor asistați s-a dublat faţă de anul trecut, deşi sezonul a durat doar 99 de zile, comparativ cu cel anterior, când pârtiile au fost deschise timp de 4 luni, transmite Serviciul Public Local Salvamont Poiana Braşov.
Cele mai multe solicitări au venit de pe pârtiile pentru sporturile de iarnă, la traumatisme asociate căderilor sau coliziunilor, relatează Radio România Actualități.
Cauzele principale ale accidentărilor au fost alegerea greşită a nivelului de dificultate a pârtiei, reglarea incorectă a echipamentului şi viteza mare de deplasare pe pârtii.
Citește și:
- 21:32 - Președintele Nicușor Dan participă la reuniunea Consiliului European: energia, prioritate pentru România
- 20:42 - Line-up spectaculos la Electric Castle: peste 200 de artiști, cu The Cure și Twenty One Pilots în prim-plan
- 19:29 - Estonia, singurul aliat NATO dispus să îl ajute pe Trump în Strâmtoarea Ormuz
- 18:57 - Internauții îl fac praf pe Sebastian Ghiță: fugarul a devenit viral după ce i-au compus o melodie ironică
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News











