RAPORT OCDE: PRIN PREVENȚIE, ROMÂNIA POATE EVITA UNELE DECESE PROVOCATE DE CANCER

RAPORT OCDE: PRIN PREVENȚIE, ROMÂNIA POATE EVITA UNELE DECESE PROVOCATE DE CANCER
România poate evita unele decese provocate de cancer prin prevenție
România poate evita unele decese provocate de cancer prin prevenție, diagnosticare și tratament adecvat, arată cel mai recent raport al Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică.
În documentul OCDE se atrage atenția că factorii de risc pentru cancer sunt la o rată ridicată în rândul adulților și că țara noastră nu are încă un registru al pacienților oncologici. Ministrul sănătății, Alexandru Rafila, spune că datele prelucrate pentru realizarea raportului sunt depășite și explică ce se pregătește în legătură cu evidența pacienților diagnosticați cu această boală.
Alexandru Rafila: Registrul de cancer este avansat, în momentul de față, va fi în curând contractat. Avem în vedere și registrul pentru alte câteva boli, cu care să putem să începem construcția acestor registre, care lipsesc din România de 35 de ani. În ceea ce privește acel raport, este puțin mai vechi din punct de vedere al datelor. Centrele de radioterapie, cele 12 ultramoderne, care au fost deschise în ultimii 3 ani în principalele orașe ale țării, au schimbat foarte mult fața sistemului de sănătate din România.
Radio România Actualități
Citește și:
- 14:48 - NATO a doborât o rachetă balistică lansată de Iran înainte să ajungă spre spațiul aerian al Turcia
- 11:59 - Iranul refuză negocierile cu SUA: „Putem continua războiul cât vrem”
- 11:35 - Avocatul Poporului ar putea bloca reformele de administrație ale lui Bolojan dacă sesizează CCR: „Ordonanța este în analiza noastră”
- 10:19 - Proiectul privind reducerea efectivelor de urși bruni, adoptat de Senat
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News











