SC Oțelul a ratat șansa de a reveni pe primul loc în clasamentul din Liga a II-a după înfrângerea din etapa a 11-a de pe terenul celor de la CSA Steaua București. Formația gălățeană a pierdut la limită, scor 1-0, la pauză 0-0, jocul de la București.

Echipa lui Daniel Oprița a avut primele șuturi la poartă. Adi Popa, în minutul 5, a tras pe direcția lui Dur-Bozoancă, iar Enceanu a pus latul din 10 metri și a șutat peste. SC Oțelul a avut prima ocazie abia în minutul 25, când Cîrjan a șutat din 6 metri, dar în blocajul fundașului Gugu. În minutul 31 Popa a avut și el o situație bună de a înscrie, după o pătrundere în careu pe dreapta, dar mingea trimisă de el a fost deviată ușor și a trecut razant pe lângă bara colțului lung al porții gălățene. Și Oțelul a avut două acțiuni periculoase pentru gazde. Prima prin Cisotti, în minutul 42, și a doua prin Cîrjan, un minut mai târziu, însă mai întâi a intervenit Dincă, iar atacantul a trimis pe lângă, deși era într-o poziție bună.

Steaua a replicat pe o contră prin Dragoș Gheorghe, însă mingea șutată de acesta a fost blocată.

Singurul gol al meciului a fost marcat de CSA Steaua în primul minut al reprizei secunde după o nesincronizare între portarul Dur-Bozoancă și Yabre. O centrare în careu a fost respinsă în dreapta, Chipirliu a tras la poartă, Dur-Bozoancă a respins în față, iar Tsvetelin Chunchukov a înscris din două lovituri, norocos, a doua venind din cădere, cu genunchiul.

Oțelul a încercat egalarea în mai multe rânduri. În minutul 60, Neagu l-a pus la încercare pe Dincă, însă deloc periculos. Cel care putea înscrie a fost Adi Popa, în minutul 89, care l-a depășit ușor pe Panait și a pătruns în careu, însă mingea șutată de el a trecut razant pe lângă bara de la colțul lung. În minutul 90+3 putea fi 1-1, dar atacantul ucrainean Bokhashvili a trimis pe lângă poartă dintr-un metru în fața porții.

SC Oțelul Galați: Dur-Bozoancă – Andr. Rus, Yabre, Azinovic, D. Panait – Cisotti (min. 81 Berisha), I. Neagu (min. 64 Mih. Adăscăliței), Gorovei – Mitoi (min. 46 L. Maxim 46′), Cîrjan (min. 81 Bokhashvili), A. Nica (min. 53 Jardan). Antrenor: Dorinel Munteanu

Oțelul este pe trei în clasamentul la zi din Liga a II-a cu 21 de puncte din 11 jocuri, trei puncte mai puțin decât Unirea Dej, echipa de pe locul doi, cinci puncte mai puțin decât liderul CSA Steaua București.

Pentru Oțelul urmează meciul de pe teren propriu cu Gloria Buzău, joc programat pentru marți, 1 noiembrie, de la ora 17.00, pe stadionul ”Oțelul”.

Articolul precedentActriţa Petronela Buda, de la Teatrul „Fani Tardini” din Galaţi, a câştigat Marele trofeu Bacău Fest Monodrame
Articolul următorROMÂNIA SUVERANĂ: Nu vă este rușine, stimați aleși, să vă uitați în ochii oamenilor cărora le promiteți și luna de pe cer, dar nu le livrați nimic?